Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři Němci vytvořili ozbrojenou skupinu s cílem vzdorovat pandemickým omezením. Skončí před soudem

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Tři Němce obviněné ze založení ozbrojené skupiny s cílem vzdorovat omezením souvisejícím s pandemií koronaviru čeká soudní proces, rozhodl v pátek soud v západoněmeckém městě Koblenz. Uvedla agentury DPA.

Z obžaloby vyplývá, že muži sestavili ozbrojenou skupinu, kterou nazvali Paladin. Jejím cílem mělo být odporovat úřadům zavádějícím opatření proti pandemii onemocnění COVID-19.

Podezřelí muži se zúčastnili i cvičení polovojenských jednotek, a to v období od února do května 2021. Pomocí 3D tiskárny si vyrobili části zbraní a munici.

Jeden z podezřelých, devětatřicetiletý muž, údajně během pandemie tvrdil, že stát se chystá zrušit základní občanská práva pod záminkou boje proti covidu.

Podezřelý dále prohlašoval, že lidé mají právo na odpor. Považoval za nezbytné, aby se občané ozbrojili a "byli připraveni se bránit" .

Pro založení ozbrojené skupiny se rozhodl ještě v říjnu 2020. V únoru následujícího roku naverboval další dva muže ve věku 63 a 57 let, kteří se s ním následně zúčastnili polovojenském výcviku.

Údajného vůdce skupiny zadrželi v Portugalsku na podzim 2023 a v současnosti je ve vazbě v Německu. Oba jeho spolupachatelé zůstávají na útěku.

Všichni jsou obviněni ze založení ozbrojené skupiny či členství ve zločinecké organizaci a porušení zákona o zbraních.

Témata:  Německo soudy

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.