Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři Němci vytvořili ozbrojenou skupinu s cílem vzdorovat pandemickým omezením. Skončí před soudem

soudy
soudy
Foto: Pixabay

Tři Němce obviněné ze založení ozbrojené skupiny s cílem vzdorovat omezením souvisejícím s pandemií koronaviru čeká soudní proces, rozhodl v pátek soud v západoněmeckém městě Koblenz. Uvedla agentury DPA.

Z obžaloby vyplývá, že muži sestavili ozbrojenou skupinu, kterou nazvali Paladin. Jejím cílem mělo být odporovat úřadům zavádějícím opatření proti pandemii onemocnění COVID-19.

Podezřelí muži se zúčastnili i cvičení polovojenských jednotek, a to v období od února do května 2021. Pomocí 3D tiskárny si vyrobili části zbraní a munici.

Jeden z podezřelých, devětatřicetiletý muž, údajně během pandemie tvrdil, že stát se chystá zrušit základní občanská práva pod záminkou boje proti covidu.

Podezřelý dále prohlašoval, že lidé mají právo na odpor. Považoval za nezbytné, aby se občané ozbrojili a "byli připraveni se bránit" .

Pro založení ozbrojené skupiny se rozhodl ještě v říjnu 2020. V únoru následujícího roku naverboval další dva muže ve věku 63 a 57 let, kteří se s ním následně zúčastnili polovojenském výcviku.

Údajného vůdce skupiny zadrželi v Portugalsku na podzim 2023 a v současnosti je ve vazbě v Německu. Oba jeho spolupachatelé zůstávají na útěku.

Všichni jsou obviněni ze založení ozbrojené skupiny či členství ve zločinecké organizaci a porušení zákona o zbraních.

Témata:  Německo soudy

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy