Průzkum, jenž byl proveden během dvou dnů a jehož závěry agentura Reuters zveřejnila v úterý, přichází v době, kdy Západ slíbil Ukrajině další těžké zbraně, zatímco ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pondělním v rozhovoru nechal slyšet, že nebezpečí jaderné války "nelze podceňovat".

V dřívějším průzkumu Reuters/Ipsos provedeném na konci března dodávání zbraní na Ukrajinu podporovalo 68 procent respondentů. Tento průzkum byl proveden předtím, než zprávy o vyvraždění stovek civilistů v ukrajinském městě Buča za jeho okupace ruskými silami vyvolaly celosvětové pobouření.

Nový průzkum ukazuje, že americké sankce proti Rusku mají podporu většiny voličů demokratů i republikánů. Většina respondentů by zároveň v příštích volbách do Kongresu dala přednost kandidátům, kteří podporují vojenskou pomoc Ukrajině.

Rostoucí napětí mezi Washingtonem a Moskvou také zesiluje obavy, že by se Rusko mohlo pokusit do listopadových kongresových voleb zasahovat. Hlasování určí složení celé Sněmovny reprezentantů a volit se bude i třetina Senátu.

Zhruba polovina Američanů, včetně šesti z deseti voličů demokratů a skoro poloviny voličů republikánů, má podle nového průzkumu obavy, že by se Rusko mohlo pokusit kongresové volby ovlivnit šířením dezinformací a propagandy na internetu.

Respondenti zároveň hodnotili reakci prezidenta Joea Bidena na ruskou invazi na Ukrajinu lépe než jeho řešení jiných problémů, včetně ekonomické situace a vysokých cen energií. Bidenova obecně nízká popularita je považována za znamení, že by jeho Demokratická strana mohla po listopadových volbách ztratit kontrolu nad Kongresem, píše Reuters.

Přibližně 46 procent Američanů, včetně 70 procent demokratů a 24 procent republikánů, podle nového průzkumu schvaluje Bidenovo postupování v otázce Ukrajiny. Jeho řešení ekonomické situace podpořilo 37 procent respondentů. Co se týče cen paliva a plynu získal Biden kladné hodnocení od 32 procent respondentů.

Jiný průzkum Reuters/Ipsos, který byl rovněž dokončen v úterý, zjistil, že Bidenovo působení ve funkci prezidenta kladně hodnotí jen 42 procent Američanů, což je skoro nejméně od jeho nastoupení do funkce.

Oba průzkumy byly provedeny on-line v angličtině napříč USA. Každý z nich shromáždil odpovědi od 1005 dospělých. Statistická odchylka průzkumů činí zhruba čtyři procenta.

reklama