reklama

Evropský lékový regulátor svolal mimořádnou schůzi na čtvrtek, poté vydá k vakcíně stanovisko. V posledních dnech přípravkem kvůli podezření na možné nežádoucí vedlejší účinky přestalo očkovat několik evropských států.

Rozhodnutí Francie oznámil prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Jde podle něj o "preventivní opatření" a existuje naděje, že očkování bude zase záhy obnoveno po kladném stanovisku EMA, uvedla agentura Reuters. Pozastavení zatím platí do úterního odpoledne.

V Itálii rozhodnutí oznámila italská léková agentura AIFA, taktéž "preventivně a dočasně, než vydá EMA své stanovisko". Platí pro celé území Itálie. Podle ministerstva zdravotnictví AIFA své rozhodnutí konzultovala s premiérem Mariem Draghim a ministrem zdravotnictví Robertem Speranzou. Speranza se během dneška o rozhodnutí radil se svými protějšky ve Španělsku, Francii a Německu.

Španělská vláda oznámila, že očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavuje zatím na dva týdny, uvedla dnes večer místní média. Ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová rozhodnutí oznámila po mimořádné on-line schůzce se zástupci autonomních regionů, z nichž některé už předtím pozastavily očkování jednou ze šarží této vakcíny.

Po pozastavení očkování v několika zemích vydala dnes EMA prohlášení, ve kterém opakuje, že krevní sraženiny se u očkovaných nevyskytují častěji než u zbytku populace. Jednotlivé případy nežádoucích vedlejších účinků EMA již začala zkoumat, na čtvrtek svolala mimořádnou schůzi bezpečnostní komise. Po čtvrteční schůzce oznámí své další kroky. EMA také zopakovala, že "přínosy vakcíny AstraZeneca v prevenci covidu-19 a s tím spojených rizik hospitalizace a smrti převažují nad rizikem vedlejších účinků".