Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump je největší hrozba pro naši demokracii, prohlásil Biden

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

Americký prezident Joe Biden označil svého předchůdce a vyzyvatele Donalda Trumpa za hlavní hrozbu pro americkou demokracii. Spojené státy americké v listopadu čekají prezidentské volby, v nichž si oba politici po čtyřech letech zopakují vzájemný souboj. 

Biden označil Trumpa za hlavní hrozbu v rozhovoru pro televizi Univision, přičemž zmínil Trumpovu podporu davu, který v lednu 2021 po volebním neúspěchu vtrhl do Kapitolu ve snaze zvrátit výsledek prezidentských voleb. 

Úřadující prezident poukázal na svědectví kongresmanů. Trump podle jejich slov několik hodin seděl v Bílém domě a sledoval výtržnosti v přímém televizním přenosu, aniž by se pokusil jakkoliv zasáhnout. 

Trump označuje účastníky vpádu do Kapitolu za vlastence a hlásá, že v případě opětovného zvolení do funkce prezidenta v listopadových volbách udělí milost stovkám lidí, kteří byli odsouzeni za trestné činy ze 6. ledna 2021. 

Podle nedávného průzkumu má prezident Biden jednoprocentní náskok v preferencích před Trumpem. Průzkum provedla tisková agentura Reuters společně s agenturou Ipsos poté, co oba kandidáti získali dostatečnou podporu svých stran.

Z průzkumu vyplývá, že přibližně 39 procent registrovaných voličů by hlasovalo pro demokrata Bidena, zatímco 38 procent by hlasovalo pro bývalého republikánského prezidenta Trumpa. Je však třeba poznamenat, že Bidenův mírný náskok se vejde do statistické chyby.

Zajímavým faktem je, že mnozí voliči stále nejsou rozhodnutí, konkrétně 11 procent uvedlo, že by hlasovalo pro jiné kandidáty, pět procent by nehlasovalo a sedm procent nevědělo nebo odmítlo odpovědět.

Témata:  Joe Biden Donald Trump USA

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy