Meadows v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že personál Bílého domu je spokojen s "pokroky" prezidenta Trumpa. Detaily v této souvislosti neposkytl a Trumpův lékař Sean Conley dnes zatím nezveřejnil vlastní prohlášení k prezidentově stavu. V úterý hodnotil vývoj jako velice dobrý, Trump prý nehlásil žádné příznaky nemoci.

Při absenci většího množství konkrétních informací z oficiálních zdrojů se americká média a experti působící mimo Bílý dům snaží obrázek doplnit za pomoci různých indicií a poznatků o nemoci z koronaviru SARS-CoV-2. Od ohlášení Trumpova pozitivního testu ještě neuplynulo ani šest dní, přičemž pacienti s covidem-19 často bojují i týdny. Prezidentovi v minulých dnech lékaři podávali kyslíkovou podporu a několik léků včetně dexametazonu.

Užití tohoto kortikosteroidu někteří experti vnímají jako známku toho, že covid-19 mohl Trumpovi oslabit plíce, píše list The New York Times. "Jsou u něj zasaženy plíce? Můj odhad je, že ano, protože mu dali hodně léků, které by dávali jenom někomu, u koho byly (plíce zasažené)," řekla Mangala Narasimhanová, která je odbornicí na plicní onemocnění a ředitelkou oddělení urgentní péče v soukromé zdravotnické společnosti Northwell Health.

Další hodnocení v tomto duchu se opírala také o záběry z Trumpova pondělního návratu do Bílého domu, které nasvědčují tomu, že prezidentovi se po vystoupání na balkon hůře dýchalo.

zdroj: YouTube

"Experti zvenčí soudili, že Trump je daleko od vítězství nad covidem-19, nejspíše s ním stále bojuje a možná vstupuje do zlomové fáze, v níž by se mohla situace zhoršit" shrnuje deník NYT.

Prezident prozatím zůstával v obytné části Bílého domu a i pro dnešek byl jeho veřejný rozvrh prázdný. Podle informací amerických médií se zapojuje do jednání se svými poradci, na twitteru v úterý Trump uvedl, že se cítí skvěle. Zároveň se objevovaly informace, že chce promluvit k občanům z Oválné pracovny, tento plán ale nenabral konkrétnější obrysy.

Kdy nebo zda vůbec bude možný Trumpův plnohodnotný návrat k předvolební kampani, není stále jasné. Do hlavního termínu amerických voleb zbývá už jen 27 dní a nejnovější průzkumy preferencí pro prezidenta nejsou vůbec příznivé. Podle webu Axios se od něj odklání starší voliči, kteří před čtyřmi lety položili základy jeho vítězství.

Problémem pro republikánský tábor je i to, že koronavirová nákaza postihla také řadu Trumpových spolupracovníků, včetně šéfa jeho volebního štábu Billa Stepiena. Na seznamu pozitivně testovaných jsou i mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová a čtyři členové jejího týmu.

"Mnohé kanceláře Bílého domu byly v úterý prázdné, zatímco činitelé zůstali doma ve snaze přečkat rizikové období po propuknutí nákazy v budově a mezi lidmi, kteří tam byli. (...) Tiskový a komunikační odbor byly vylidněné," popisuje NYT.