Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump je zdravý? Experti pochybují. Dostával léky, které značí vážné zasažení plic

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se daří velmi dobře a jeho zdravotní stav mu umožňuje věnovat se práci. Takto se dnes necelé dva dny po ukončení Trumpovy hospitalizace vyjádřil personální šéf Bílého domu Mark Meadows.

Meadows v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že personál Bílého domu je spokojen s "pokroky" prezidenta Trumpa. Detaily v této souvislosti neposkytl a Trumpův lékař Sean Conley dnes zatím nezveřejnil vlastní prohlášení k prezidentově stavu. V úterý hodnotil vývoj jako velice dobrý, Trump prý nehlásil žádné příznaky nemoci.

Při absenci většího množství konkrétních informací z oficiálních zdrojů se americká média a experti působící mimo Bílý dům snaží obrázek doplnit za pomoci různých indicií a poznatků o nemoci z koronaviru SARS-CoV-2. Od ohlášení Trumpova pozitivního testu ještě neuplynulo ani šest dní, přičemž pacienti s covidem-19 často bojují i týdny. Prezidentovi v minulých dnech lékaři podávali kyslíkovou podporu a několik léků včetně dexametazonu.

Užití tohoto kortikosteroidu někteří experti vnímají jako známku toho, že covid-19 mohl Trumpovi oslabit plíce, píše list The New York Times. "Jsou u něj zasaženy plíce? Můj odhad je, že ano, protože mu dali hodně léků, které by dávali jenom někomu, u koho byly (plíce zasažené)," řekla Mangala Narasimhanová, která je odbornicí na plicní onemocnění a ředitelkou oddělení urgentní péče v soukromé zdravotnické společnosti Northwell Health.

Další hodnocení v tomto duchu se opírala také o záběry z Trumpova pondělního návratu do Bílého domu, které nasvědčují tomu, že prezidentovi se po vystoupání na balkon hůře dýchalo.

"Experti zvenčí soudili, že Trump je daleko od vítězství nad covidem-19, nejspíše s ním stále bojuje a možná vstupuje do zlomové fáze, v níž by se mohla situace zhoršit" shrnuje deník NYT.

Prezident prozatím zůstával v obytné části Bílého domu a i pro dnešek byl jeho veřejný rozvrh prázdný. Podle informací amerických médií se zapojuje do jednání se svými poradci, na twitteru v úterý Trump uvedl, že se cítí skvěle. Zároveň se objevovaly informace, že chce promluvit k občanům z Oválné pracovny, tento plán ale nenabral konkrétnější obrysy.

Kdy nebo zda vůbec bude možný Trumpův plnohodnotný návrat k předvolební kampani, není stále jasné. Do hlavního termínu amerických voleb zbývá už jen 27 dní a nejnovější průzkumy preferencí pro prezidenta nejsou vůbec příznivé. Podle webu Axios se od něj odklání starší voliči, kteří před čtyřmi lety položili základy jeho vítězství.

Problémem pro republikánský tábor je i to, že koronavirová nákaza postihla také řadu Trumpových spolupracovníků, včetně šéfa jeho volebního štábu Billa Stepiena. Na seznamu pozitivně testovaných jsou i mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová a čtyři členové jejího týmu.

"Mnohé kanceláře Bílého domu byly v úterý prázdné, zatímco činitelé zůstali doma ve snaze přečkat rizikové období po propuknutí nákazy v budově a mezi lidmi, kteří tam byli. (...) Tiskový a komunikační odbor byly vylidněné," popisuje NYT.

Témata:  Donald Trump koronavirus (coronavirus) COVID-19 prezident USA volby v USA USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.