reklama

"Prezident Trump bude pracovat od časného rána do pozdního večera. Učiní mnoho telefonátů a bude mít mnoho schůzek," uvádí bez dalších podrobností v posledních čtrnácti dnech téměř bez výjimky Trumpův oficiální kalendář. Dnešní program prezidenta přitom bude zřejmě podobný, podle médií totiž nemá naplánované žádné veřejné akce.

Prezident zůstával v posledních měsících svého mandátu často v ústraní, většina jeho vyjádření pro veřejnost přicházela přes sociální síť twitter. Trump v nich především napadal legitimitu listopadových voleb nepodloženými tvrzeními o podvodech, které se mu však nepodařilo prokázat před soudy.

Twitter však jeho účet trvale zablokoval kvůli nepokojům z 6. ledna v Kapitolu, za něž řada pozorovatelů a politiků přičítá zodpovědnost právě odcházejícímu prezidentovi. Trump od té doby veřejně vystupuje pouze zřídka.

Prezident od podzimních prezidentských voleb udělil desítky milostí, z nichž mnohé se týkaly lidí napojených na něj a jeho spolupracovníky. Dnes podle informací médií série prezidentských intervencí vyvrcholí nejméně stovkou dalších. Podobný způsobem se však v posledních desetiletích zachovali všichni Trumpovi předchůdci.

Republikán však navzdory dlouhodobým spekulacím zřejmě neplánuje udělit milost sobě samému, stejně tak nepravděpodobné jsou "preventivní" milosti pro jeho rodinu.

Ve výborech Senátu dnes začnou slyšení s kandidáty na význačné posty v Bidenově vládě. Před senátory poprvé předstoupí Janet Yellenová, kandidátka na ministryni financí, Antony Blinken, který je nominován na ministra zahraničí, Alejandro Mayorkas, jehož chce Biden do pozice ministra pro vnitřní bezpečnost, a Lloyd Austin, který usiluje o pozici ministra obrany. Slyšení má naplánováno také Avril Hainesová, nominantka na ředitelku tajných služeb (DNI).

Trump údajně neudělí milost Giulianimu ani Bannonovi

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters.

Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Rozsáhlý počet milostí udělovali před koncem prezidentského mandátu také předchůdci Donalda Trumpa.