reklama

USA za posledních 24 hodin (mezi úterními 02:30 SELČ a dnešními 02:30 SELČ) registrovaly 68.524 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, a celková bilance nakažených od počátku epidemie tak už přesáhla 3,89 milionu. Dosavadním rekordem je 77.638 nových případů za 24 hodin, který hlásila JHU minulý pátek.

S nemocí covid-19 nově zemřelo 961 lidí, čímž celková bilance vzrostla na 141.883, uvedla univerzita se sídlem v americkém Baltimoru.

Spojené státy jsou pandemií zdaleka nejpostiženější zemí na světě. V počtu nakažených je následují Brazílie (2,12 milionu) a Indie (1,16 milionu). S covidem-19 zemřelo po USA nejvíce lidí v Brazílii (přes 80.000) a Británii (přes 45.000).

Americký prezident Donald Trump vyzval občany k nošení roušek, pokud od lidí ve svém okolí nemohou udržovat dostatečný fyzický odstup. Ve svém prvním briefingu věnovaném koronaviru za poslední měsíce prezident také uvedl, že epidemie v zemi se pravděpodobně bude dále zhoršovat, než se situace obrátí k lepšímu.

"Zřejmě se to ještě zhorší, než se to začne zlepšovat," řekl Trump novinářům v Bílém domě. Současně poukázal na snižování počtu nových úmrtí a pokroku ve vývoji očkování i léčbě nemoci covid-19. Tu prezident opakovaně nazval "čínským virem".

"Ať už se vám rouška líbí nebo ne, je účinná," dodal s tím, že si na roušku sám zvyká.

zdroj: YouTube

Zakrývání úst a nosu na veřejnosti Trump dlouho odmítal a prohlašoval, že nošení roušek je politickým gestem zaměřeným proti němu. Čelil proto kritice, že dává špatný příklad americké veřejnosti. V poslední době ale svůj negativní postoj k rouškám zmírňoval a v pondělí uvedl, že nošení roušky je projevem vlastenectví. Podle agentury AFP nicméně jeho vystupování přispělo k politizaci nošení roušek ve Spojených státech.

Loading...
reklama