Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump oznámil, že Spojené státy opustí UNESCO

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

Toto rozhodnutí přichází po devadesátidenní revizi amerického členství v UNESCO, kterou Trump nařídil v únoru. Cílem bylo prověřit, zda organizace neprojevuje antisemitismus nebo nepřátelství vůči Izraeli.

Podle mluvčího Bílého domu je výsledkem této analýzy rozhodnutí prezidenta Trumpa zcela ukončit členství Spojených států v UNESCO. „Prezident Trump nebude podporovat organizace, které prosazují kulturně rozdělující a ideologicky pokřivené programy, jež odporují zdravému rozumu, pro který Američané hlasovali v listopadu,“ uvedla mluvčí Anna Kelly.

Administrativa se ostře ohradila zejména proti politice diverzity, rovnosti a inkluze (DEI), které UNESCO prosazuje. Vadí jí například „antirasistická příručka“ z roku 2023 a program „Transforming MEN’talities“ z roku 2024, zaměřený na změnu přístupu mužů ke genderovým otázkám. UNESCO v jeho rámci propagovalo mimo jiné využití videoher k posilování rovnosti pohlaví.

Další kontroverzi podle USA vyvolává postoj UNESCO vůči Izraeli. Organizace opakovaně označuje palestinská území za okupovaná a kritizuje izraelskou vojenskou operaci v Gaze, aniž by zároveň odsoudila vládu Hamasu. USA také obviňují UNESCO z toho, že některé židovské památky označila jako palestinské dědictví.

Trumpova administrativa dále upozornila na rostoucí vliv Číny v organizaci. Peking je druhým největším přispěvatelem UNESCO a drží významné posty, včetně zástupce generálního ředitele. Podle Bílého domu Čína využívá svůj vliv k prosazování vlastních zájmů a zkreslování historie, zejména pokud jde o menšiny, jako jsou Ujgurové.

USA tak opakují krok z roku 2017, kdy Trump UNESCO opustil z obdobných důvodů. Spojené státy přitom z organizace vystoupily i v roce 1983 za prezidenta Ronalda Reagana. Tehdy kritizovaly UNESCO za „nepřiměřenou politizaci“ a odmítání svobodné společnosti.

Návrat USA do organizace umožnil až bývalý prezident Joe Biden v roce 2023. Ten argumentoval, že je třeba čelit rostoucímu čínskému vlivu zevnitř organizace. Zároveň slíbil uhradit více než 600 milionů dolarů v neuhrazených příspěvcích, které se od amerického odchodu v roce 2011 nashromáždily. 

Témata:  USA UNESCO Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

10. dubna 2026 16:08

Patrik Hezucký pořád chybí. Vdova zveřejnila další srdcervoucí zpověď

Jednou z nejsmutnějších událostí loňského roku v českém šoubyznyse byla nepochybně prosincová smrt Patrika Hezuckého. Nejbližší rodina se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává. Důkazem jsou aktuální slova vdovy Nikoly. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Tesla model 3

Tesla v Evropě zabodovala. První země schválila autonomní řízení FSD

Automobilka Tesla dosáhla významného milníku na evropském trhu. Nizozemský úřad pro schvalování vozidel (RDW) jako první v Evropě oficiálně povolil provoz pokročilého softwaru Tesla Full Self-Driving (FSD) Supervised. Tato technologie umožňuje vozu automaticky zatáčet, brzdit i zrychlovat, a to nejen na dálnicích, ale nově i v městském provozu.