Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump porušil prezidentskou přísahu? Ze sněmovny zaznělo ostré obvinění

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Demokratický předseda právního výboru Sněmovny reprezentantů USA, do kterého se přesunula další fáze přípravy možné ústavní žaloby (impeachmentu) na prezidenta Donalda Trumpa, obvinil hlavu státu z porušení přísahy. Jerrold Nadler v úvodu dnešního slyšení prohlásil, že Trump upřednostnil svůj prospěch před blahem vlasti, napsala agentura Reuters.

"Důkazy ukazují, že prezident Spojených států Donald Trump upřednostnil sebe před svou zemí. Porušil tu nejzákladnější odpovědnost vůči lidu, porušil přísahu," řekl Nadler s tím, že on naopak své přísaze dostojí. Očividně tak odkazoval na americkou ústavu, která dává zákonodárcům pravomoc prezidenta obžalovat a případně sesadit, pokud se proti základnímu zákonu země proviní.

Jádrem nynějšího sporu je otázka, zda Trump porušil pravomoci, když chtěl, aby Ukrajina začala vyšetřovat jeho politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Trump obvinění odmítá a kauzu považuje za hon na čarodějnice.

Právní výbor sněmovny připravuje znění obžaloby. Očekává se, že výbor, ve kterém mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, bude ještě tento týden hlasovat o tom, zda žalobu předložit k posouzení sněmovnímu plénu. Sněmovna reprezentantů pak bude o návrhu obžaloby hlasovat zřejmě ještě před vánočními svátky.

Pokud sněmovna Trumpa obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Témata:  Donald Trump Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Aktuálně se děje

25. května 2024 20:54

Zelenskyj před novináři zesměšnil Putina. Jeho výroky označil za nudné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil komentáře ruského prezidenta Vladimira Putina, které zpochybňují jeho legitimitu, za nudné a nezajímavé. Naopak za nelegitimního označil ruského prezidenta. Uvedl to v rozhovoru, který dnes publikoval kazachstánský server Vlasť.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy