reklama

"Důkazy ukazují, že prezident Spojených států Donald Trump upřednostnil sebe před svou zemí. Porušil tu nejzákladnější odpovědnost vůči lidu, porušil přísahu," řekl Nadler s tím, že on naopak své přísaze dostojí. Očividně tak odkazoval na americkou ústavu, která dává zákonodárcům pravomoc prezidenta obžalovat a případně sesadit, pokud se proti základnímu zákonu země proviní.

Jádrem nynějšího sporu je otázka, zda Trump porušil pravomoci, když chtěl, aby Ukrajina začala vyšetřovat jeho politického soka z řad demokratů Joea Bidena. Trump obvinění odmítá a kauzu považuje za hon na čarodějnice.

Právní výbor sněmovny připravuje znění obžaloby. Očekává se, že výbor, ve kterém mají stejně jako v celé sněmovně většinu demokraté, bude ještě tento týden hlasovat o tom, zda žalobu předložit k posouzení sněmovnímu plénu. Sněmovna reprezentantů pak bude o návrhu obžaloby hlasovat zřejmě ještě před vánočními svátky.

Pokud sněmovna Trumpa obžaluje, povede proces Senát. Vzhledem k tomu, že v horní komoře mají většinu Trumpovi republikáni, sesazení prezidenta se nepředpokládá. K tomu, aby prezident mohl být z funkce odvolán, je ve stočlenném Senátu zapotřebí dvoutřetinová většina.

reklama