Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump se chce odvolat, ale nemá dostatek hotovosti

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Bývalému americkému prezidentu Donaldu Trumpovi hrozí zabavení majetku. Podle AFP jde o ponižující úder pro jeho pečlivě budovanou image magnáta, kterou si sám vypracoval. Právníci totiž přiznali, že nemá dostatek hotovosti na to, aby se odvolal proti pokutě ve výši 464 milionů dolarů.

Trump, republikánský kandidát v listopadových prezidentských volbách v USA, hodlá napadnout tento v únoru vynesený rozsudek občanskoprávního soudu ve státě New York. Tím by dosáhl automatického zastavení exekuce.

Nejprve však musí sožit peníze na účet, který spravuje odvolací soud, nebo složit peněžní záruku v plné výši. Jeho žádost o pomoc byla odmítnuta 30 pojišťovnami, uvedli právníci v novém podání.

"Porazíme tento podvod," prohlásil Trump v pondělí večer ve svém prohlášení a tento případ označil za "hon na čarodějnice".

Jeho finanční tíseň zvyšuje pravděpodobnost, že stát New York začne s konfiskací majetku bývalého prezidenta již příští pondělí, pokud soud - známý jako První oddělení odvolací divize - nebude souhlasit s odkladem.

Soudce rozhodl, že Trump a jeho společnost The Trump Organization nezákonně nadhodnotili svůj majetek a manipulovali s hodnotou nemovitostí, aby získali výhodné bankovní úvěry nebo pojistné podmínky.

Soudce proto v únoru nařídil Trumpovi zaplatit 355 milionů dolarů plus úroky, zatímco jeho synové Eric a Donald měli každý předat více než čtyři miliony dolarů.

Trumpovi se začátkem března podařilo složit samostatnou kauci ve výši 91,6 milionu dolarů v jiném soudním procesu, kde se odvolává proti rozsudku za sexuální napadení a urážku na cti. Newyorská spisovatelka Elizabeth Jean Carrollová ho zažalovala.

Jeho právníci však uvedli, že všichni hlavní poskytovatelé peněžní záruky mají interní pravidla, která jim brání přijmout nemovitost jako jistotu v případě podvodu, a mnozí z nich by nepřekročili limit 100 milionů dolarů.

Trumpovi tak zůstává jediná možnost – složit 120 procent peněžní zálohy v hotovosti a peněžních ekvivalentech v celkové výši 557,5 milionu dolarů včetně poplatků a úroků. Trump tvrdí, že stanovená peněžní záruka "je protiústavní, neamerická, bezprecedentní a prakticky nepřijatelná pro jakoukoli společnost, včetně tak úspěšné, jako je ta moje".

Témata:  Donald Trump USA

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy