Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump tvrdí, že by Evropa měla dávat Ukrajině více peněz

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Bývalý prezident USA Donald Trump ve čtvrtek vyzval Evropu, aby poskytla Ukrajině více finanční pomoci. 

Tato výzva přišla pár dní před tím, než američtí zákonodárci měli hlasovat o dlouho očekávaném balíku pomoci ve výši 61 miliard dolarů pro Ukrajinu, která čelí ruské agresi a válečnému konfliktu. 

Na svém vlastním sociálním médiu Truth Social Trump zdůraznil, že přežití a síla Ukrajiny jsou důležité nejen pro Evropu, ale i pro Spojené státy. Trump, ačkoli již není prezidentem, stále má vliv na mnoho republikánů ve Washingtonu, kteří váhají s poskytnutím další vojenské pomoci Kyjevu, přičemž dávají přednost boji proti nelegální imigraci na mexických hranicích.

Situace mezi demokraty a republikány zablokovala poskytnutí potřebné munice a obranných systémů Ukrajině, což ji oslabuje v konfliktu s Ruskem.

Trump, který bude v listopadu soupeřit s prezidentem Joem Bidenem o Bílý dům, dále otázal, proč Spojené státy poskytly Ukrajině více než 100 miliard dolarů, zatímco Evropa zaostává. To vzbudilo debatu o rozdělení finanční zátěže mezi Spojené státy a Evropu ohledně pomoci Ukrajině.

Sněmovna reprezentantů USA má v plánu hlasovat o novém balíku vojenské pomoci, který by uvolnil miliardy dolarů pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan. Prezident Biden naléhá na Kongres, aby balík schválil, a slíbil, že jej podepíše ihned poté.

Trump v minulosti vyvolal obavy v Evropě, když v únoru hrozil, že zruší bezpečnostní záruky pro členy NATO, pokud podle něj nebudou dostatečně přispívat finančně do Aliance. 

Témata:  válka na Ukrajině Donald Trump

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy