Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump tvrdí, že do 24 hodin ukončí válku na Ukrajině. Zelenskyj chce vědět jak

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)
Foto: FDFA Communication

Válka na Ukrajině a její případné řešení je jedním z témat v kampani před americkými volbami. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyzval republikánského vyzyvatele současné hlavy státu Donalda Trumpa, aby vyjasnil, jak chce v případě znovuzvolení do Bílého domu do 24 hodin ukončit konflikt na východě Evropy. 

"Pokud Trump ví, jak ukončit tuto válku, měl by nám to říct už dnes," prohlásil Zelenskyj v téměř hodinovém středečním rozhovoru. "Pokud existuje riziko pro ukrajinskou nezávislost, pokud přijdeme o státnost, chceme na to být připraveni, chceme to vědět," dodal. 

Ukrajinský prezident zároveň projevil ochotu se setkat s Trumpem a jeho spolupracovníky a vyslechnout si jejich návrhy. "Chci porozumět tomu, jestli budeme mít v listopadu silnou podporu USA, anebo zůstaneme sami," vysvětlil Zelenskyj. 

Trump během předvolební kampaně opakovaně prohlašuje, že by válku na Ukrajině mohl ukončit během 24 hodin. Podrobnosti svého plánu však nikdy nezveřejnil. Minulý týden v televizní debatě řekl, že konflikt by vyřešil ještě dřív, než by se v lednu opět ujal úřadu. 

Kyjev se každopádně zatím může na americkou pomoc spolehnout, administrativa nynějšího demokratického prezidenta Joea Bidena v ní pokračuje. Americký ministr Lloyd Austin v úterý oznámil další balíček vojenské pomoci Ukrajině, který obsahuje materiál v hodnotě 2,3 miliardy dolarů. Informovala o tom AP.

Nový balík americké vojenské pomocí má zahrnovat protitankové zbraně či munici pro systémy protivzdušné obrany. 

"Nenechte se mýlit, Ukrajina není sama a Spojené státy nikdy nepoleví v podpoře," prohlásil Austin v úterý na úvod střetnutí s ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem. "Spolu s přibližně 50 spojenci a partnery budeme pokračovat v poskytování klíčových kapacit, které Ukrajina potřebuje na potlačení a odvrácení ruské agrese," dodal šéf Pentagonu.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Donald Trump

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 15:36

Izraelský útok v Gaze: Podle Hamásu nepřežilo více než 70 lidí

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy