Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump ustoupil kritikům, kontroverzní předvolební mítink odložen

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Americký prezident Donald Trump o den odložil svůj první předvolební mítink po pauze způsobené koronavirem jako výraz respektu vůči svátku spojenému s ukončením otroctví.

Shromáždění ve městě Tulsa v Oklahomě se tedy bude konat nikoli 19. nýbrž 20. června, oznámil šéf Bílého domu na svém twitterovém účtu.

Původně plánovaný termín Trumpova mítinku připadal na datum, kdy se v Tulse před téměř 100 lety odehrál masakr tamního černošského obyvatelstva. Trumpovi kritici tvrdili, že volba místa i termínu byla gestem vůči některým prezidentovým podporovatelům, kteří hlásají nadřazenost bělochů, napsal web televize CNN. Trump ale popřel podobnou motivaci.

Trump dlouhodobě čelí obviněním z rasismu především od demokratů. Již před svým zvolením byl přívržencem konspirační teorie ohledně údajně falešného rodného listu prvního černošského prezidenta USA Baracka Obamy a loni například v sérii příspěvků na twitteru vzkázal čtyřem nebělošským členkám Kongresu, aby "se vrátily a pomohly spravit totálně rozvrácená a zločinem zaplavená místa tam, odkud přišly".

Témata:  Donald Trump volební kampaň USA prezident USA černoši

Související

Aktuálně se děje

5. července 2026 15:17

Proč přijel na festival? Babiš prozradil, co dělal ve Varech

Účast vládních představitelů na kulturních akcích se stala velkým tématem poté, co publikum na festivalu ve Strážnici vypískalo ministra kultury Otu Klempíře a jeho kolegu Petra Macinku. Přesto se v sobotu večer na tradiční karlovarské BigBoard párty v Poštovním dvoře nečekaně objevil samotný premiér Andrej Babiš.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy