Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump žádá soud, aby pozastavil zkoumání dokumentů zabavených v jeho sídle

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Právníci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí požádali soudce, aby zabránil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pokračovat v prověřování dokumentů zabavených v jeho floridském sídle. Žádají jmenování nezávislého vyšetřovatele, který by na analýzu dokumentů dohlížel, uvedly zahraniční agentury.

Na začátku srpna si vyšetřovatelé z Trumpova floridského bydliště odnesli 11 souborů dokumentů podléhajících různému stupni utajení. FBI zkoumá, zda si Trump po odchodu z Bílého domu v lednu 2021 nelegálně neponechal některé potenciálně citlivé dokumenty. Trump tvrdí, že je vyšetřování politicky motivované.

"Je nerozumné umožnit týmu žalobců, aby bez smysluplných záruk přezkoumával" tyto dokumenty, píší Trumpovi právníci v dokumentu, který má 27 stran. Jen jmenování nezávislého vyšetřovatele podle nich může ochránit "veřejný zájem na zachování důvěrnosti rozhovorů, které se odehrávají při výkonu prezidentových úředních povinností", cituje dokument BBC News.

"Nelze připustit, aby politika ovlivňovala výkon spravedlnosti. Prosazování práva je štítem, který chrání Američany. Nemůže být používáno jako zbraň pro politické účely," cituje podání agentura Reuters.

Témata:  Donald Trump FBI Federální úřad pro vyšetřování (Federal Bureau of Investigation)

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy