Exprezident ovšem podle ní stále nedodal dokumentaci, kterou soud požadoval jako druhou podmínku pro úplné stažení nařízení spojeného s neuposlechnutím obsílky.

Soudce Arthur Engoron konstatoval Trumpovo pohrdání soudem 25. dubna poté, co podnikatel a politik ignoroval výzvu Jamesové, aby předal materiály pro vleklé vyšetřování své firmy Trump Organization. S rozhodnutím se pojila pokuta 10.000 dolarů za každý další den, kdy Trump nebude spolupracovat.

Engoron pak minulý týden oznámil, že 6. května byl trest pozastaven, neboť Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky. Zároveň dal soudce Trumpovi do dneška čas na to, aby zaplatil vzniklou pokutu a dodal další prohlášení ohledně pátrání po záznamech požadovaných v obsílce. Exprezidentův tým tvrdí, že materiály, kterých se domáhá Jamesová, nejsou jednoduše k dispozici.

Soudce Engoron varoval, že při nesplnění uvedených podmínek může příkaz o pohrdání znovu spustit a pokutu 10.000 dolarů na den aplikovat i retroaktivně. Podle newyorské prokuratury Trump existující pokutu zaplatil ve čtvrtek, druhou podmínku stanovenou minulý týden ale nesplnil. Trumpův tým na žádosti agentur AP a Reuters o komentář bezprostředně neodpověděl.

Vyšetřování vedené úřadem Jamesové se týká podezření na daňové a další finanční podvody v Trump Organization a běží paralelně s kriminální kauzou v kompetenci prokuratury Manhattanu. Jamesová před několika měsíci sdělila, že její tým odhalil manipulace ve finančních záznamech spojených s výpočtem daní a dojednáváním půjček. Republikánský exprezident vyšetřování demokratky Jamesové od začátku označuje za politicky motivované a její tvrzení o podvodech odmítá.