"Žalovaní se společně zlomyslně spikli, aby utkali falešný příběh, že se jejich republikánský protivník Donald J. Trump spolčil s nepřátelskou zahraniční mocností," tvrdí bývalý prezident v žalobě podané u federálního soudu na Floridě.

Trump, který v prezidentských volbách v roce 2016 porazil demokratickou kandidátku Clintonovou, v žalobě mimo jiné uvádí, že došlo k "vydírání" a "spiknutí za účelem spáchání škodlivé lži".

Exprezidentova tvrzení zpochybňuje 966stránková zpráva, kterou v srpnu 2020 vydal výbor amerického Senátu vedený republikány. Tato zpráva dospěla k závěru, že Rusko využilo tehdejšího šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta a webovou stránku WikiLeaks ve snaze pomoci Trumpovi vyhrát volby v roce 2016.

Údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které Moskva popírá, se dva roky zabýval zvláštní vyšetřoval Robert Mueller. Ten ve své závěrečné zprávě z roku 2019 došel k závěru, že se Rusko snažilo do voleb zasahovat s cílem dosáhnout zvolení Trumpa prezidentem.

Trump v žalobě požaduje odškodnění. Tvrdí, že byl "nucen vynaložit náklady ve výši, která bude stanovena při soudním řízení, ale o níž je známo, že přesahuje 24 milionů dolarů a nadále narůstá v podobě nákladů na obhajobu, právních poplatků a souvisejících výdajů".

reklama