Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump zažaloval Clintonovou a další demokraty za spojování své kampaně s Ruskem

Donald Trump, 45. prezident USA
Donald Trump, 45. prezident USA
Foto: ABC News

Bývalý americký prezident Donald Trump dnes zažaloval Hillary Clintonovou a několik dalších členů Demokratické strany. Viní je z toho, že se snažili zmanipulovat americké prezidentské volby v roce 2016 spojováním jeho kampaně s Ruskem. Informuje o tom agentura Reuters.

"Žalovaní se společně zlomyslně spikli, aby utkali falešný příběh, že se jejich republikánský protivník Donald J. Trump spolčil s nepřátelskou zahraniční mocností," tvrdí bývalý prezident v žalobě podané u federálního soudu na Floridě.

Trump, který v prezidentských volbách v roce 2016 porazil demokratickou kandidátku Clintonovou, v žalobě mimo jiné uvádí, že došlo k "vydírání" a "spiknutí za účelem spáchání škodlivé lži".

Exprezidentova tvrzení zpochybňuje 966stránková zpráva, kterou v srpnu 2020 vydal výbor amerického Senátu vedený republikány. Tato zpráva dospěla k závěru, že Rusko využilo tehdejšího šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta a webovou stránku WikiLeaks ve snaze pomoci Trumpovi vyhrát volby v roce 2016.

Údajným ruským vměšováním do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které Moskva popírá, se dva roky zabýval zvláštní vyšetřoval Robert Mueller. Ten ve své závěrečné zprávě z roku 2019 došel k závěru, že se Rusko snažilo do voleb zasahovat s cílem dosáhnout zvolení Trumpa prezidentem.

Trump v žalobě požaduje odškodnění. Tvrdí, že byl "nucen vynaložit náklady ve výši, která bude stanovena při soudním řízení, ale o níž je známo, že přesahuje 24 milionů dolarů a nadále narůstá v podobě nákladů na obhajobu, právních poplatků a souvisejících výdajů".

Témata:  Donald Trump Rusko

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 11:32

Sváteční zákaz pro obchody by mohl skončit. Navrhovatelé mluví o chaosu

Je to už deset let, co se obchody začaly během některých státních svátků ze zákona uzavírat. Od prvního momentu se našli kritici takové regulace. Dnes je najdeme i mezi poslanci. Jedna ze sněmovních stran chce navrhnout, aby otevírací doba byla opět zcela v gesci samotných podnikatelů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.