reklama

Podle státní tajemnice Shenny Bellowsové je Trump nezpůsobilý pro účast v prezidentských volbách, protože události ze 6. ledna 2021 "nastaly na příkaz a s vědomím a podporou končícího prezidenta". Ústava podle ní netoleruje útok na základy státního zřízení. "Zákon ve státě Maine si žádá, abych v této věci konala," uvedla ve vyjádření.

Trumpův tábor už reagoval. Volební tým zkritizoval rozhodnutí Bellowsové, které označil za pokus o ukradení voleb a odnětí volebního práva americkým voličům.

"Je jisté, že tento pokus o stranický zásah do voleb je nepřátelský útok na americkou demokracii," uvedl mluvčí Trumpova volebního týmu Steven Cheung. Úřadujícího prezidenta Joea Bidena a demokraty pak obvinil z toho, že se spoléhají na vládní instituce, že ochrání jejich moc. Bývalá hlava státu se plánuje v Maine odvolat.

Maine se přidalo ke Coloradu, které diskvalifikovalo Trumpa z voleb v předchozím průběhu prosince. Exprezident avizoval, že rozhodnutí napadne u Nejvyššího soudu. Oba státy se odvolávají na 14. dodatek ústavy, který zakazuje vykonávat úřad každému, kdo přísahal, že bude zemi chránit, ale následně se zapojil do vzpoury.