reklama

Proti Powellové i zbytku Trumpova týmu se v neděli ohradil prezidentův spojenec a guvernér státu New Jersey Chris Christie, který Trumpa nepřímo vyzval k přijetí projektovaného výsledku voleb hlavy státu.

V prezidentských volbách konaných 3. listopadu zvítězil podle analytiků respektovaných médií demokrat Joe Biden, který získá 306 hlasů v takzvaném sboru volitelů, který hlavu státu formálně vybírá. K cestě do Bílého domu jich přitom potřebuje nejméně 270. Trump si podle projekcí připíše 232 hlasů.

Prezident a jeho tým však od voleb tvrdí, že hlasování poznamenaly masivní podvody hned v několika klíčových státech, z čehož těžil Biden. Trumpův právní tým však zatím neuspěl u soudů ani s jednou z řady žalob, naposledy jejich stížnost smetl ze stolu soudce v Pensylvánii.

Powellová, o které Trump ještě 14. listopadu mluvil na twitteru jako o jedné ze svých právniček, ale s obviněními z podvodů očividně zašla ve čtvrtek příliš daleko. Právnička kromě jiného nepravdivě uvedla, že volební software ve státě Georgia a dalších byl vytvořen na příkaz zesnulého levicového venezuelského prezidenta Huga Cháveze a umožnil krádež milionů hlasů Trumpovi.

V rozhovoru se stanicí Newsmax pak Powellová nařkla republikánského guvernéra Georgie Briana Kempa a státního tajemníka Georgie, že se podíleli na spiknutí, jehož součástí bylo i přidělení kontraktu na volební automaty a software, které poškodily Trumpa.

"Georgia bude pravděpodobně prvním státem, který vyhodím do povětří," prohlásila Powellová. Později dodala, že plánuje podat na stát "biblickou" žalobu.

V neděli prezidentův tým uvedl, že už s Powellovou nespolupracuje. "Není členkou Trumpova právního týmu. A není ani prezidentovou osobní právničkou," uvedli v prohlášení právníci prezidentovy kampaně Rudy Giuliani a Jenna Ellisová.

Trumpovy pokusy o zvrácení výsledků voleb u soudů kritizuje stále více republikánů včetně některých, kteří patří do prezidentových blízkých kruhů. Proti Powellové a zbytku právního týmu se například v neděli ohradil i republikán Chris Christie, který Trumpa připravoval na dvě předvolební debaty s Bidenem.

"Zcela upřímně, počínání prezidentova právního týmu je národní ostudou," řekl Christie v rozhovoru s televizí ABC. "Mimo soudní síň tvrdí, že došlo k podvodům, ale když vejdou dovnitř, tak se na podvody neodvolávají a ani jimi neargumentují," řekl Christie s tím, že u soudu na rozdíl od veřejných prohlášení hrozí za poskytnutí nepravdivých informací postih.

"Pokud nejste ochotni předstoupit s důkazy, musí to znamenat, že žádné neexistují," pokračoval. "Nejvíce by jim mělo záležet na naší zemi. Jakkoliv jsem silně přesvědčeným republikánem a miluji svou stranu, na prvním místě by vždy měla stát naše země," řekl guvernér a dodal, že prezident a jeho tým nemohou nadále "dělat, že se stalo něco, co se nestalo".

Trump se po sérii neúspěšných pokusů u soudů snaží ovlivnit volební činitele v klíčových státech a přesvědčit je, aby nesouhlasili s oficiálním uzavřením sčítání hlasů. Pozorovatelé považují jeho šance na zvrácení předpokládané prohry za mizivé, podle průzkumů se mu však daří mezi svými podporovateli vzbuzovat nedůvěru v legitimitu hlasování a tím i v mandát svého soupeře Bidena.

reklama