reklama

Turecko, které má asi 83 milionů obyvatel, se potýká už se třetí vlnou epidemie covidu-19. Tu předchozí zažívalo v první polovině prosince, kdy se počty denně odhalených nákaz pohybovaly kolem 30.000. Po zlepšení epidemické situace v lednu a února tamní vláda začala od března uvolňovat koronavirová opatření, ale v polovině měsíce začalo případů nákazy opět výrazně přibývat.

Mnozí přičítají nynější nárůst případů nákaz v Turecku nový variantám koronaviru, zejména britské mutaci, která je podle ministerstva zdravotnictví zodpovědná až za 75 procent nákaz. Někteří experti vidí za zhoršením epidemické situace uvolnění opatření i nedodržování omezení lidmi, kteří i v souvislosti se zahájením očkováním nejsou tak svědomití v dodržování pravidel proti šíření nákazy.

Z řad turecké opozice zaznívají ale také hlasy, že k nárůstu nákaz přispěla i vláda, která v první polovině března pořádala oblastní sjezdy a poté kongres celorepublikové vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), jichž se účastnily tisíce lidí z různých částí země.

Minulý týden turecká vláda oznámila opět zpřísnění opatření. Znovu zavede víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel v provinciích se špatnou epidemickou situací, což se dotkne většiny země. Víkendové omezení pohybu bude platit po celý muslimský postní měsíc ramadán, který začíná 13. dubna. Během něj se zavřou i restaurace a kavárny, které budou smět prodávat jen jídlo s sebou.

V Turecku se dosud potvrdilo na 3,6 milionu nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem-19 evidují v Turecku 32.943, z toho 276 za poslední den. Testů provedli za předchozí den 302.108.

Očkovat proti covidu-19 začali v Turecku v polovině ledna, dosud aplikovali asi 17,8 milionu dávek, obě potřebné dávky dostalo 7,4 milionu lidí. V zemi používají americko-německou vakcínu od firem Pfizer/BioNTech a čínskou vakcínu CoronaVac.

reklama