Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca ale dnes přiznal, že počty infikovaných stoupají po celé zemi, napsala agentura Reuters. Nejdramatičtější situace je v Istanbulu, kde registrují kolem 40 procent z celkového počtu lidí s covidem-19.

Ve čtvrtek turecké ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že za posledních 24 hodin přibylo 2102 lidí, kteří covidem-19 onemocněli. Nakažené bez příznaků úřady do statistik už několik měsíců nezahrnují, což kritizuje opozice, ale i odborné lékařské asociace.

Podle nich vláda tímto způsobem skrývá skutečný rozsah epidemie v zemi.

Podle expertů je z oficiálních dat i tak zřejmé, že denní bilance nakažených může být zhruba až desetkrát vyšší než počet příznakových pacientů. Ve čtvrtek například ministerstvo hlásilo 71 nových obětí koronaviru a 1599 lidí v kritickém stavu.

Děkan istanbulské lékařské fakulty Tufan Tükek deníku Milliyet řekl, že počet testů s pozitivním výsledkem se za poslední měsíc ztrojnásobil. Laboratoře v istanbulské nemocnici Çapa hlásily ještě červnu a červenci, že pozitivní výsledek mělo asi pět procent provedených testů, v září to bylo 15 procent a nyní už 35 procent, uvedl Tükek.

Celkem se v Turecku od začátku pandemie nakazilo přes 355.000 lidí, 9584 z nich zemřelo.