reklama

"Bohužel Spojené státy a některé západní země, které jsou i nejsou členy Evropské unie, dávají naši občanům schůzky na vyřízení víz za rok či za šest, sedm nebo osm měsíců," uvedl turecký ministr zahraničí, aniž by kromě USA zmínil další konkrétní země. Podle něj také roste počet zamítnutých žádostí.

Çavusoglu chce o situaci jednat se šéfy diplomatických misí. "Ať už to je nedostatek personálu nebo covid-19, já už těmto výmluvám nevěřím," uvedl šéf turecké diplomacie s tím, že by zahraniční konzuláty mohly zaměstnávat místní personál, aby zvládly vyřizovat žádosti o víza včas. Pokud se situace ani po jednáních nezlepší, tak Çavusoglu pohrozil omezením služeb na tureckých ambasádách pro žadatele ze zahraničí.

Turecký ministr se však domnívá, že za průtahy stojí politická motivace. "Považujeme to za krok, který má zkomplikovat život vládě před volbami," řekl Çavusoglu. Turecko v příštím roce čekají parlamentní i prezidentské volby.

Jeden z nejvýznamnějších slibů, který AKP dala tureckým voličům, bylo podle agentury EFE uvolnění vízové povinnosti při cestování do Evropské unie a dalších západních zemí. Ankara s Bruselem podepsala v tomto smyslu v roce 2016 dohodu, která měla vést až ke zrušení vízové povinnosti pro cesty občanů Turecka do EU. Ankara však nikdy nezavedla legislativní změny požadované smlouvou, která tak nikdy nezačala platit.