reklama

"Nikdo z nás, kdo v demokracii neseme politickou zodpovědnost, si nikdy nepřál muset před občany předstoupit s takovými nařízeními," uvedla podle listu Die Welt na tiskové konferenci po jednání Merkelová, podle níž je v současné situaci omezena řada svobod, které jsou jinak zcela samozřejmé.

Nejnovější série opatření, kterou dnes šéfka německé vlády představila, mimo jiné stanoví, že se na veřejnosti mohou setkávat maximálně dva lidé, kteří nejsou členy téže domácnosti. Podle Merkelové je nyní nutné kontakty omezit jen na nutné minimum. Na veřejnosti - pokud je to jen trochu možné - podle ní mají lidé dodržovat minimálně 1,5metrový odstup.

V celém Německu budou zavřené restaurace i další gastronomická zařízení s výjimkou těch, kde je možné pokrmy vyzvednout s sebou nebo si je objednat přímo domů. Zavřeno musí mít i všechna kadeřnictví, kosmetická studia či masážní salóny.

"Nejsou to jen tak nějaká doporučení státu, jsou to pravidla a je v zájmu všech je dodržovat," zdůraznila Merkelová, která občany vyzvala, aby ukázali "rozum a srdce". Na dodržování opatření bude dohlížet policie. V některých spolkových zemích za porušení nařízení hrozí pokuta až 25.000 eur (686.000 korun) nebo dokonce několikaleté odnětí svobody.

Spolkové země mohou navíc přijít s dalšími pravidly. Dnes tak učinilo s Českem sousedící Sasko, které výrazně omezí vycházení. Od pondělí nebude možné bez pádného důvodu, kterým může být cesta do práce, k lékaři, na nákup nebo třeba procházka či sport v blízkosti domova.

V Německu se podle agentury DPA zatím prokázalo přes 24.100 nákaz koronavirem. V sobotu jich bylo na 21.600.

Loading...

3 komentáře (Poslední 22.03. 20:21) Napište svůj názor

reklama