"Hnutí odporu pozdravuje. Sláva Ukrajině. Snímek z nynější chvíle," uvedl žurnalista. Ze snímku je patrné, že stožár na samotné budově oblastní správy zůstává prázdný, ruská vlajka z něj byla stažena před týdnem, upozornila ruská redakce BBC.

RBK-Ukrajina připomněl, že ukrajinská protiofenzíva na jihu země postupuje a generální štáb dnes ráno ohlásil osvobození dalších obcí, ale ukrajinské jednotky ještě nedosáhly samotného Chersonu. Ačkoliv ruské velení ohlásilo stahování sil na levý, východní břeh řeky Dněpr, dosud nejsou vidět známky hromadného ústupu nepřátelských vojsk z města, které leží na pravém, západním břehu řeky, dodal portál.

"Není elektřina. Neteče voda. Není žádné vytápění. Funguje plyn," uvedl Ryženko o situaci v Chersonu, který byl prvním větším ukrajinským městem dobytým Rusy po invazi z 24. února. Ve městě ve čtyři ráno zahřměl silný výbuch v teplárně, není ale jasné, zda Rusové odpálili nachystanou nálož, anebo šlo o zásah z ostřelování; teplárna byla podminována, ale někteří svědci hovoří o zásahu.

"Lidé chodí pro vodu k řece. Chleba je velmi málo, nedostatek je vážně citelný," poznamenal novinář. Když si lidé potřebují zavolat či se podívat na internet, vycházejí podle něj ven, aby chytili signál. Místy je spojení poskytované mobilními operátory ruské, místy ukrajinské.

U Chersonu se zřítil strategicky významný Antonivskyj most

V jihoukrajinské Chersonské oblasti se zřítil strategicky významný Antonivskyj most přes řeku Dněpr. S odvoláním na svědky o tom informovala ukrajinská veřejnoprávní stanice, která na telegramu zveřejnila fotografii mostu s propadlou vozovkou.

Stavbu už dříve poničilo ukrajinské ostřelování, kterým se jednotky Kyjeva snažily zkomplikovat zásobování ruských sil na pravém, západním břehu Dněpru. Není jasné, co kolaps způsobilo, Rusko v oblasti ustupuje před ukrajinskou armádou.