Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U nové sochy Prigožina v Petrohradu se sešli wagnerovci

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin
Foto: Telegram

Zesnulý zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který loni uspořádal vzpouru proti Putinovu režimu, se dočkal nové sochy. Odhalena byla v sobotu u jeho hrobu v Petrohradě, vojáci k ní položili květiny, informovala agentura AFP.

Prigožin měl v sobotu nedožité 63. narozeniny. U jejich příležitosti byla odhalena na Porochovském hřbitově v Petrohradě bronzová socha. Mezi přítomnými lidmi byli i vojáci s insigniemi Wagnerovy skupiny. Někteří měli zakryté tváře a kladli k soše květiny. Už několik měsíců má zakladatel žoldnéřské skupiny pomník také nedaleko Kremlu, připomněla AFP. 

Prigožin zemřel loni v srpnu při letecké nehodě, když se letadlo s ním na palubě zřítilo v Tverské oblasti. O pouhé dva měsíce dříve vedl neúspěšnou vzpouru, při které jeho žoldnéři táhli na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin jej tehdy označil za zrádce.

Vzpouru ukončila dohoda zprostředkovaná běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, která Prigožinovi a jeho lidem umožnila vyváznout bez trestu a odejít do exilu v Bělorusku. Zanedlouho však byl Prigožin opět viděn při jednáních s různými činiteli v Moskvě a Petrohradu.

Témata:  Jevgenij Prigožin Rusko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.