Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U nové sochy Prigožina v Petrohradu se sešli wagnerovci

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin
Foto: Telegram

Zesnulý zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin, který loni uspořádal vzpouru proti Putinovu režimu, se dočkal nové sochy. Odhalena byla v sobotu u jeho hrobu v Petrohradě, vojáci k ní položili květiny, informovala agentura AFP.

Prigožin měl v sobotu nedožité 63. narozeniny. U jejich příležitosti byla odhalena na Porochovském hřbitově v Petrohradě bronzová socha. Mezi přítomnými lidmi byli i vojáci s insigniemi Wagnerovy skupiny. Někteří měli zakryté tváře a kladli k soše květiny. Už několik měsíců má zakladatel žoldnéřské skupiny pomník také nedaleko Kremlu, připomněla AFP. 

Prigožin zemřel loni v srpnu při letecké nehodě, když se letadlo s ním na palubě zřítilo v Tverské oblasti. O pouhé dva měsíce dříve vedl neúspěšnou vzpouru, při které jeho žoldnéři táhli na Moskvu. Ruský prezident Vladimir Putin jej tehdy označil za zrádce.

Vzpouru ukončila dohoda zprostředkovaná běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, která Prigožinovi a jeho lidem umožnila vyváznout bez trestu a odejít do exilu v Bělorusku. Zanedlouho však byl Prigožin opět viděn při jednáních s různými činiteli v Moskvě a Petrohradu.

Témata:  Jevgenij Prigožin Rusko

Aktuálně se děje

14. června 2024 10:44

Zemřela česká zpěvačka Victoria Vera Blyth alias Victoria Velvet. V Turecku ji zastřelil manžel

V turecké Ankaře zemřela česká zpěvačka Victoria, známá také jako Victoria Vera Blyth. Bylo jí 40 let. Z její vraždy je podezřelý manžel David Thomas Blyth, který poté spáchal sebevraždu. Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy