Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Učitelka na penzi byla zadržena kvůli chystanému únosu německého ministra

Policie Německo
Policie Německo
Foto: Facebook

Německé spolkové státní zastupitelství nechalo zadržet učitelku na penzi v souvislosti s případem údajně plánovaného únosu německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha. Žena měla vysokou pozici v administrativní části protistátního uskupení, které úřady odhalily v dubnu, oznámilo dnes podle agentury DPA spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe.

Němka podle sdělení prokuratury mimo jiné zadávala urychlení a koordinaci plánů. Zapojena byla údajně do obstarávání zbraní a výbušnin a opakovaně vyzývala k rychlé realizaci plánu a navrhovala konkrétní termíny. Učitelka v důchodu údajně také vedla náborové rozhovory s potenciálními členy uskupení.

Policisté ze zemského kriminálního úřadu ve spolkové zemi Porýní-Falc a saské policie dnes obviněnou zadrželi v okrese Mittelsachsen. Vazební soudce má později rozhodnout, zda žena bude poslána do vyšetřovací vazby.

Žena je stoupenkyní ideologie, která odmítá německou ústavu a státní zřízení spolkové republiky. Podle těchto představ nadále existuje Německá říše na základě ústavy z roku 1871. Čtyři údajní komplicové ženy, Němci z Neustadtu an der Weinstraße (Porýní-Falc), Falkensee u Berlína a z okresů Ammerland (Dolní Sasko) a Landshut (Bavorsko), byli zadrženi už 13. dubna.

Skupina podle vyšetřovatelů připravovala únos německého ministra zdravotnictví Karla Lauterbacha a dalších vládních činitelů, celostátní výpadek proudu a vyvolání chaosu s cílem vytvořit "podmínky podobné občanské válce". Nakonec údajně chtěla svrhnout demokratický systém země. Policie při raziích zabavila mimo jiné střelné zbraně a náboje.

Témata:  Německo policie Německo

Související

Aktuálně se děje

3. února 2026 4:00

Předpověď počasí do konce února. Meteorologové odhalili, zda přijde změna

Začal poslední měsíc meteorologické zimy, kdy většina dětí bude mít jarní prázdniny. Hodně lidí by tak měl zajímat měsíční výhled Českého hydrometerologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové nastínili, jak bude do konce února. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Průlomová studie? Španělsko vynalezlo lék na rakovinu, šíří se internetem. Vědci nadšení krotí

Vědecký svět v posledních dnech rozvířila zpráva o revolučním průlomu v léčbě jedné z nejzákeřnějších forem rakoviny. Tým španělských vědců ze Španělského národního centra pro výzkum rakoviny (CNIO) publikoval v prestižním časopise PNAS studii, která popisuje novou metodu schopnou extrémně účinně likvidovat nádory slinivky břišní. Tato zpráva se okamžitě stala hitem sociálních sítí, kde je však často prezentována ve velmi zkratkovité a zavádějící podobě.