reklama

Whelan byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání špionážních materiálů. Američan se ale podle tvrzení obhajoby domníval, že USB flash disk, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se však prý o nachystanou past.

Whelanův případ, podobně jako záležitost amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, zatěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Američtí diplomaté Whelanovu kauzu označili za "významnou překážku" pro zlepšení vztahů.

"Chování ruských úřadů vůči Paulu Whelanovi je otřesné," reagoval podle agentury AFP na dnešní rozsudek americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Soud s Whelanem podle něj nebyl spravedlivý a Rusko kromě toho od Whelanova uvěznění ignorovalo jeho zdravotní problémy a tím "ohrozilo jeho život".

"Spojené státy jsou pobouřené dnešním rozhodnutím ruského soudu odsoudit amerického občana Paula Whelana po tajném procesu, s utajenými důkazy a bez náležitého prostoru pro svědky obhajoby," uvedl dále Pompeo. Americká vláda požaduje okamžité propuštění 50letého rodáka ze státu Michigan.

"Hluboké zklamání" nad odsuzujícím verdiktem moskevského soudu dal najevo velvyslanec Spojených států v Rusku John Sullivan. "Jsem hluboce zklamaný. Americký občan byl odsouzen k 16 letům za zločin, v němž vina naprosto nebyla dokázána," řekl podle agentury TASS novinářům.

Whelan se hodlá proti verdiktu odvolat, sdělil jeho advokát Vladimir Žerebjonkov. V této souvislosti na dotazy novinářů také řekl, že případná výměna jeho mandanta za Rusy odsouzené v USA - Viktora Buta nebo Konstantina Jarošenka - se bude řešit teprve až po rozhodnutí, které vynese ve Whelanově případu odvolací soud.

Obhájce dodal, že odvolání napadne samotný verdikt, ale také zpochybní nezávislost soudu. K tomu Whelanova rodina v prohlášení označila ruské soudce za osoby, které se zabývají nikoliv právem, ale politikou.

"Byla mu (Whelanovi) odepřena možnost předvolat svědky ve prospěch obhajoby, byla mu odepřena možnost spolupracovat s obhájcem. Toto je výsměch spravedlnosti, alespoň podle amerických standardů," zhodnotil proces velvyslanec USA Sullivan.

"Je to všechno jen politické divadlo," komentoval podle agentury Reuters Whelan soudní řízení, které sledoval ze zaskleného prostoru s lavicí obžalovaných. V rukou držel papír s nápisem označujícím proces za "ostudný" a vyzývajícím k "rozhodné akci" amerického prezidenta Donalda Trumpa a vedoucí představitele Británie, Irska a Kanady. Kromě amerického má totiž Whelan právě také britské, irské a kanadské občanství.

reklama