Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Gershkovich či Whelan už jsou zpátky v USA. Vítali je Biden a Harrisová

Joe Biden vítá Evana Gershkoviche zpátky v USA.
Joe Biden vítá Evana Gershkoviche zpátky v USA.
Foto: Reprofoto MSNBC

Z Ruska propuštění reportér Evan Gershkovich, bývalý mariňák Paul Whelan a rusko-americká novinářka Alsa Kurmasheva v pátek brzy ráno přistáli na základně Andrews v americkém Marylandu. 

Na letištní ploše je mimo jejich rodinných příslušníků přivítali také americké prezident Joe Biden a viceprezidentka Kamala Harrisová.  

Tři zmínění byli součástí historické výměny vězňů, o které EuroZprávy.cz informovaly včera. Osm lidi bylo propuštěno zpět do Ruska výměnou za propuštění 16 lidí v ruské vazbě. 

Mariňák Whelan podle americké stanice CNN z letadla vystoupil jako první a zasalutoval. Následoval ho Gershkovich, který se s Bidenem i Harrisovou objal. Kurmasheva okamžitě běžela za manželem a dcerami. Biden si sundal odznak z klopy a dal ho Whelanovi na košili. 

Kanály pro dialog pro tuto výměnu měla vytvořit turecká Národní zpravodajská organizace (MIT). „Strany se v červenci 2024 setkaly v Turecku s organizací MİT, která účinně využívá zpravodajskou diplomacii. Proběhla jednání o výměnné činnosti, která se má uskutečnit mezi ruskými občany a občany západních zemí vězněnými v USA, Německu, Polsku, Norsku, Slovinsku, Rusku a Bělorusku,“ uvedla prezidentská kancelář.

MIT dále přiblížila, že 10 vězňů bylo převezeno do Ruska, 13 do Německa a tři do USA. Celkově výměna zahrnuje 26 osob z USA, Německa, Polska, Norska, Ruska a Běloruska. „Tato operace se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší výměna vězňů mezi Spojenými státy, Ruskem a Německem v posledních letech,“ popsala MIT podle serveru Kyiv Independent.

Reportér WSJ Gerschkovich byl historicky prvním americkým novinářem od dob studené války, kterého ruské úřady zatkly za údajnou špionáž. Tamní soud ho v půli července shledal vinným z tohoto trestného činu a odsoudil k 16 letům vězení.

Wheelan je bývalý americký mariňák a má americké, irské, britské a kanadské občanství. V roce 2018 ho ruské úřady zadržely v moskevském hotelu s tím, že se měl podílet na zpravodajské operaci. Do výměny bude zahrnuta také třetí osoba, americko-ruská rozhlasová novinářka Kurmasheva.

Témata:  Paul Whelan Joe Biden Kamala Harrisová USA

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.