Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ukrajinské síly do okolí elektrárny a blízkého města Enerhodar odpálily 15 střel. Ukrajinský starosta Enerhodaru Dmytro Orlov na telegramu napsal, že městem dnes otřásla exploze a způsobila přerušení dodávek vody a elektřiny. Večer ohlásil další výbuchy.

"Za posledních 24 hodin ukrajinské ozbrojené síly patnáctkrát vystřelily na město Enerhodar a na areál Záporožské jaderné elektrárny," uvedlo ruské ministerstvo. Podle něj do areálu elektrárny dopadly tři střely, jedna z nich blízko nádrží na vodu u druhého reaktoru. Člen Ruskem dosazené správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov tvrdí, že do areálu elektrárny dopadlo sedm střel.

Ukrajinský starosta Enerhodaru napsal, že po poledni městem otřásl silný výbuch a že obyvatelé jsou aktuálně bez dodávek vody a elektřiny.

"Momentálně se Enerhodarem ozývají exploze. Provokace pokračují. Okupanti nás ostřelují," napsal Orlov dnes večer na telegramu.

Informace o útocích od obou válčících stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Kyjev i Moskva odmítají obvinění druhé strany, že Záporožskou jadernou elektrárnu ostřelují.

Záporožskou elektrárnu okupují ruské jednotky od března a obavy o její bezpečnost má celý svět. Od čtvrtka na místě situaci posuzovali experti z MAAE. Dnes zveřejnili zprávu, ve které vyzvali k ukončení bojů. Pozorovali také škody na zařízení a potvrdili přítomnost ruských vojáků a vojenského vybavení.

reklama