Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina chystá rekordní dovoz elektrické energie z pěti evropských zemí

Ukrajina chystá rekordní dovoz elektrické energie z pěti evropských zemí

Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Ukrajina plánuje v pondělí rekordní dovoz elektrické energie z pěti evropských zemí včetně Slovenska. Důvodem jsou značné škody na energetické infrastruktuře po ruských útocích, uvedlo tamní ministerstvo energetiky. Uvedla to agentura Reuters.

Ministerstvo informovalo, že v pondělí plánuje dovážet elektrickou energii ze Slovenska, Rumunska, Polska, Maďarska a Moldavska. Kyjevu byla již od půlnoci do pondělního rána poskytnuta nouzová pomoc z Evropské unie.

"Energetická síť zaznamenala výrazný nedostatek elektrické energie během většiny dne," uvedl provozovatel národní energetické sítě Ukrenergo na síti Telegram. Dodal, že poškozené ukrajinské elektrárny nedokážou vyrábět tolik elektřiny jako před útokem.

Kombinovaný útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu z minulého týdne způsobil vážné škody na třech tepelných elektrárnách, čímž se zvýšil tlak na energetickou síť země.

Ruské útoky na ukrajinský energetický sektor se od března zintenzivnily, přičemž způsobily značné škody a v mnoha regionech způsobily výpadky elektřiny. Škody po útocích dosáhly více než jedné miliardy dolarů, uvedl ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.

Při nedávných útocích ruských sil na Ukrajinu byly vážně poškozeny dvě vodní elektrárny a jsou mimo provoz. Podle agentury Reuters to uvedla státní energetická společnost Ukrhydroenerho, nekonkretizovala však, o které elektrárny se jedná.  

"Nepřítel nadále masivně útočí a ničí ukrajinskou energetickou infrastrukturu a uskutečňuje ničivé cílené útoky. K dnešnímu dni všechny vodní elektrárny utrpěly vážné škody," napsala společnost na své webové stránce s tím, že náprava škod a obnovení provozu elektráren bude vyžadovat značné finanční zdroje a úsilí.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal řekl, že od začátku invaze v únoru 2022 bylo při ruských útocích poškozeno nebo zničeno více než 800 tepláren po celé Ukrajině.

Konstatoval, že Moskva nedávno zintenzivnila své raketové a dronové útoky na kritickou infrastrukturu Ukrajiny, přičemž rozsáhlé údery uskutečnila 22. a 29. března, 11. a 27. dubna a také 8. května.

Šmyhal informoval, že Fond na podporu energetiky Ukrajiny, zřízený na poskytování finanční a věcné pomoci při opravě kritické energetické infrastruktury poškozené ruskými útoky a na zajištění nepřetržité funkčnosti energetického sektoru, již vysbíral více než 410 milionů eur.

Dodal, že Agentura USA pro mezinárodní rozvoj (USAID) brzy se spustí nový program v hodnotě 190 milionů dolarů.

Ukrajinští energetici se mezi tím snaží opravit škody způsobené rostoucími ruskými vzdušnými útoky, které mají za cíl zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu, poškodit ekonomiku a podlomit morálku společnosti.

Témata:  Ukrajina energetika

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy