Úspěch Ukrajiny na jižní frontě má výrazný dopad na morálku a bojové schopnosti ruských vojáků. Satelitní snímky ruských pozic v Kyselivce, vesnici vzdálené jen 15 kilometrů severozápadně od Chersonu, ukazují, že většina tamních ruských vojáků se stáhla. To podle analýzy ISW odpovídá neověřeným zprávám, podle kterých vojáci proruských sil Kyselivku opustili a přesunuli se směrem k řece Dněpr. Kyselivka je pro ruské síly v okolí Chersonu významným logistickým bodem, jedná se o poslední Ruskem drženou větší osadu podél dálnice z Chersonu do Mykolajivu a tamní železnice.

Jižní operační velení ukrajinské armády v noci na dnešek oznámilo, že k 12. září ukrajinské síly postoupily na jižní frontě o 12 kilometrů a osvobodily přes 500 kilometrů čtverečních okupovaného území. Vojáci také na Ruskem okupovaném území osvobodili 13 osad. Ukrajinský generální štáb v ranní svodce podobně jako ISW uvádí, že ruským vojákům kvůli těžkým ztrátám výrazně klesá morálka. Úspěchy Kyjeva na severovýchodě země v Charkovské oblasti patrně ale nemají podle ISW tak dramatický psychologický vliv na ruské síly na jihu, aby se kvůli tomu stahovaly z pozic.

V Charkovské oblasti rychlá ukrajinská ofenziva z minulých dní výrazně zmenšila rozsah Ruskem okupovaných oblastí. "Je předčasné tvrdit, že máme celou Charkovskou oblast pod kontrolou," řekla ale dnes v rozhovoru agentuře Reuters náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová. Později podle serveru RBK-Ukrajina doplnila, že ukrajinským silám se v Charkovské oblasti podařilo osvobodit 300 obcí.

Z Charkovské oblasti se za poslední týden stáhli i příslušníci ruské 1. gardové tankové armády, píše v hodnocení situace na bojišti britská vojenská rozvědka. Jeden z ruských nejprestižnějších vojenských útvarů utrpěl těžké ztráty na začátku invaze na Ukrajinu, které se od té doby nepodařilo nahradit. Obnovit plnou bojeschopnost této armády podle Londýna potrvá ještě několik let.

Také z Luhanské oblasti, která leží jižně od Charkovské, přicházejí od jejího gubernátora Serhije Hajdaje zprávy o ruském ústupu. Podle Hajdaje se Rusové už téměř stáhli z města Kreminna, které mělo před válkou téměř 19.000 obyvatel a leží asi 25 kilometrů severně od Lysyčansku a Severodoněcku. "Kreminna je úplně prázdná, není tam policie, prokuratura, velení, všichni odjeli... Třetí den tam visí (ukrajinská) vlajka na administrativní budově. Z (ruských) vojáků tam nikdo není," řekl Hajdaj stanici Nastojaščeje vremja. Upřesnil, že ukrajinské síly do města ještě ale nevstoupily. Boje se podle něj svádí o město Lyman, které je vzdálené asi 30 kilometrů. O víkendu Hajdaj ale bez dalších podrobností webu Suspilne sdělil, že ukrajinští vojáci jsou už "blízko" Lysyčansku.

Ruské ozbrojené síly masivně ostřelují jednotky ukrajinské armády po celé frontové linii, řekl dnes mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Jednotky Moskvy podle něj útočí dělostřelecky i raketami, napsala agentura TASS. Ruským ozbrojeným silám se podařilo zničit pět ukrajinských skladů munice a zbraní v Záporožské, Doněcké a Mykolajivské oblasti a Kyjev za poslední den přišel o více než 800 mužů, řekl Konašenkov.

Údaje proti sobě bojujících stran nelze ve válečných podmínkách nezávisle ověřit.