Ukrajinské námořnictvo informovalo o vytyčení cest na facebooku, upozornila na to agentura Ukrinform. Kyjev požádal o souhlas Mezinárodní námořní organizaci (IMO), která uznala právo Ukrajiny na svobodnou komerční navigaci, která je garantována mezinárodním námořním právem. Přesto existuje riziko kvůli minám a ruské vojenské hrozbě.

Moskva totiž po ukončení své účasti na černomořské obilné dohodě oznámila, že bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly Ruskem prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Kyjev reagoval recipročním opatřením, které platí pro lodě mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů. V minulém týdnu pak označil vody šesti ruských přístavů v Černém moři za zóny válečného rizika, příslušné varování zveřejnila ukrajinská státní hydrografická služba.

Vytyčené cesty mají podle agentury sloužit především civilním lodím, které jsou v ukrajinských přístavech Oděsa, Čornomorsk a Južne/Pivdennyj. Námořnictvo připomnělo, že poslední loď s ukrajinským jídlem opustila Oděsu 16. července.