Válečný stav umožňuje omezit vstup a odjezd ze země, omezit svobodu pohybu občanů, cizinců a osob bez státní příslušnosti a také omezit dopravu či vyhlásit zákaz vycházení. Během válečného stavu je možné zakázat činnost určených politických stran či společenských sdružení vystupujících proti nezávislosti Ukrajiny, připomněla agentura Unian.

Poslanci podle listu Ukrajinska pravda také zbavili proruského opozičního politika Viktora Medvedčuka členství ve výboru pro lidská práva a pro reintegraci dočasně okupovaných území v Doněcké a Luhanské oblasti a na Krymu, pro národnostní menšiny a mezinárodní vztahy.

Medvedčuk, který je pokládán za člověka blízkého ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, čelí obvinění z vlastizrady. Po útěku z domácího vězení byl zadržen a soud jej poslal do vazby bez možnosti propuštění na kauci. Politik veškerá obvinění odmítá jako vykonstruovaná.

Prezident Zelenskyj navrhl v minulých dnech vyměnit Medvedčuka za ukrajinské ženy a muže, kteří jsou v zajetí ruských sil. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina však na to reagoval prohlášením, že Medvedčuk není ruským občanem, ale je to zahraniční politik, a Kreml ani neví, zda si Medvedčuk takovou výměnu přeje. V médiích se objevily také návrhy vyměnit Medvedčuka za Brity bojující v ukrajinských jednotkách a zajaté ruskými silami v Mariupolu.