reklama

Proruští představitelé nejprve uvedli, že zprávy o zahájení ukrajinské ofenzívy jsou nepravdivé. Ruské ministerstvo obrany však večer ukrajinskou protiofenzivu v Chersonské a Mykolajivské oblasti připustilo a zároveň tvrdilo, že ukrajinská armáda při ní utrpěla těžké ztráty.

"Ukrajinské ozbrojené síly zahájily na mnoha směrech ofenzivu na jihu Ukrajiny," citoval deník Ukrajinska pravda mluvčí ukrajinské armády Nataliji Humenjukovou, která zároveň vyzvala ke střídmosti ohledně informování o probíhajících bojích. List s odvoláním na několik zdrojů v ukrajinské armádě uvedl, že se ze svých blíže neupřesněných pozic v Chersonské oblasti stáhl pluk separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) a na útěk se obrátili také ruští výsadkáři, který této jednotce měli poskytovat podporu.

Podle zdroje televize CNN je hlavním "cílem" protiofenzivy Cherson. "Operace začala v noci masivním ostřelováním ruských pozic a týlu," popsal zdroj, jehož jméno stanice z bezpečnostních důvodů nesdělila. "Zasáhli jsme pěchotu z DNR a LNR (samozvaných proruských republik v Doněcké a Luhanské oblasti), utekli. Ruský výsadek prchnul za nimi," tvrdil zdroj, podle něhož ukrajinští vojáci prolomili první obrannou linii Rusů na třech místech a osvobodili čtyři vsi - Novodmytrivku, Archanhelske, Tomynu Balku a Pravdyne.

"Je to fake. Ofenziva Ozbrojených sil Ukrajiny je iluze," uvedl během dne podle agentury TASS Ruskem dosazený zástupce šéfa oblastní správy Kirill Stremousov (ukrajinsky Kyrylo Stremousov). "Nikdo nikam nepostupuje, nikdo neustupuje. Všechno je to výmysl. Žijeme v klidu," dodal.

Ve městě Nova Kachovka byla vyhlášena evakuace pracovišť, uvedl podle TASS šéf místní ruské okupační správy Vladimir Leonťjev. Ve městě se podle něj v posledním dni odehrálo deset raketových úderů. Městem znějí sirény leteckého poplachu. Podle podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl v Beryslavi nedaleko Nové Kachovky zasažen strojírenský závod, kde byly umístěné ruské jednotky. Zásah podle něj utrpěl také sklad zbraní a munice v obci Havrylivka. Výbuchy byly slyšet i ze samotného Chersonu, uvedla televize Suspilne.

Ruské ministerstvo obrany oozději ukrajinskou protiofenzivu připustilo. "Ukrajinské vojsko podniklo ve třech směrech pokusy o ofenzivu v Mykolajivské a Chersonské oblasti. V důsledku aktivní obrany ruského vojska utrpěly jednotky ukrajinských ozbrojených sil velké ztráty," uvedl podle agentury TASS ruský resort obrany, jenž zároveň prohlásil, že "pokus o ofenzivu selhal". Ukrajinská armáda přišla prý o více než 560 vojáků, 26 tanků, 23 bojových vozidel pěchoty, devět obrněných bojových vozidel a dva letouny Su-25, tvrdí Moskva.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinské vedení hovořilo o zahájení ofenzivy na jihu země od června, v polovině července pak prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil armádě dobýt tuto část Ukrajiny zpět. Ofenzivě předcházely týdny vytrvalého ostřelování mostů přes řeku Dněpr, skladišť zbraní a dalších ruských logistických cílů v Chersonské oblasti, které provádělo ukrajinské dalekonosné dělostřelectvo.