Ukrajinské ministerstvo obrany rovněž přiznalo, že Ukrajina během ruského obléhání jihoukrajinského města Mariupol ztratila přístup k Azovskému moři. V okolí města přitom dál pokračují těžké boje, mimo jiné také o velkou ocelárnu.

Kasárna severně od města Mykolajiv se podle ukrajinského poslance Hončarenka stala v pátek brzy ráno terčem útoku ruské armády, která použila střely s plochou dráhou letu Kalibr. Šestice střel komplex zcela zničila. Starosta Mykolajivu uvedl, že vzhledem k tomu, že ruské jednotky vedly útok z území sousední Chersonské oblasti, nestihlo město ani včas vyhlásit letecký poplach.

"V kasárnách spalo minimálně 200 vojáků," řekl agentuře AFP na místě incidentu 22letý Maksym. "Nejméně 50 těl záchranáři vynesli ven. Nevíme, kolik jich ještě zůstává pod troskami," dodal. Další z ukrajinských vojáků na místě, Jevhen, odhadl počet obětí útoku na stovku.

Zpravodajský server BBC News s odvoláním na své zdroje rovněž napsal, že v kasárnách bylo asi 200 lidí, z nichž mnoho zemřelo. Do tří místních nemocnic bylo převezeno 57 lidí zraněných při útoku, dodává BBC.

Mykolajiv leží na místě, kde řeka Jižní Bug ústí do Černého moře a mohl by posloužit jako východisko pro útok na ještě významnější přístav Oděsa. V posledních týdnech je oblast terčem intenzivního ruského ostřelování, i když ve městě samotném panuje podle BBC relativní klid a v ulicích je stále vidět dost aut i civilistů.

Generální štáb ukrajinské armády dnes uvedl, že ruská armáda se rovněž nadále snaží proniknout do Mariupolu, který je hlavním ukrajinským přístavem u Azovského moře. "Okupanti částečně uspěli v Doněcké oblasti a dočasně zbavili Ukrajinu přístupu k Azovskému moři," citovala agentura Reuters v noci na dnešek z prohlášení ukrajinského ministerstva obrany. Rusové již 1. března oznámili, že převzali kontrolu nad celým pobřežím Azovského moře.

Podle odhadů bylo v bojích dosud zničeno 80 procent Mariupolu. V krytu pod troskami rozbombardovaného mariupolského divadla zřejmě nadále zůstává asi 1000 lidí, o jejichž osudu není nic známo. Zhruba 130 lidí se podařilo z krytu vyvést živých, záchraně dalších brání ruské ostřelování, uvádí ukrajinská strana.

Tvrdé boje se vedou v Mariupolu o velké ocelárny Azovstal, prohlásil dnes podle ruskojazyčné verze BBC poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. "Bojuje se o Azovstal... Můžu říct, že jsme tohoto ekonomického giganta ztratili. Jedna z největší metalurgických továren v Evropě je v tuto chvíli ničena," řekl Denysenko.

Ukrajinská prokuratura dnes informovala, že válka na Ukrajině si už vyžádala životy 112 dětí. Dalších 140 dětí utrpělo zranění.

Generální štáb ukrajinské armády uvedl, že situace na bojišti se k dnešnímu ránu zásadněji nezměnila. Ukrajinským ozbrojeným silám se podle něj podařilo zabít dalšího, již pátého ruského generála. "V důsledku dělostřeleckého úderu byl zabit velitel 8. armády Jižního vojenského okruhu generálporučík Andrej Mordvičev," sdělilo ukrajinské velení, podle nějž generál padl v Chersonské oblasti.

Kyjev: Od začátku invaze zahynulo téměř 14.400 ruských vojáků

Od začátku invaze na Ukrajině zahynulo téměř 14.400 ruských vojáků, tvrdí ukrajinské ministerstvo zahraničí. Rusové také přišli o tisíce kusů vojenské techniky a vybavení, konkrétně o 95 letadel, 115 vrtulníků, 1470 obrněných vozidel nebo 466 tanků, uvedla dnes na svém twitterovém účtu ukrajinská diplomacie. Čísla jsou patrně nadsazená a jak poznamenala americká televize CNN, údaje není možné nezávisle ověřit.

Podobné informace z Ruska přicházejí jen velmi zřídka a ruské úřady nezveřejňují ani podrobnosti o bojových ztrátách. Poslední takové údaje se na veřejnost dostaly 2. března, kdy Rusko oznámilo, že od začátku vojenské operace zahynulo 498 vojáků.

Američané odhadují, že Rusové na Ukrajině přišli o 3000 až 10.000 příslušníků armády. Vyplývá to z prohlášení amerických představitelů a zástupců NATO, se kterými hovořili reportéři CNN.