Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina plánuje další ofenzivu, prozradil Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: FREE Photo UNIAN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli uvedl, že Rusko se dostalo k plánům na loňskou ukrajinskou protiofenzívu ještě před jejím spuštěním. Ukrajina už podle jeho slov má plán na novou ofenzívu.

"Plány na naši protiofenzívu měl Kreml na stole ještě předtím, než protiofenzíva začala," řekl Zelenskyj v Kyjevě na tiskové konferenci u příležitosti druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinský prezident také uvedl, že Ukrajina má jasný plán na novou protiofenzívu, píše Sky News. Podrobnosti však podle svých slov poskytnout nemůže. Uvedl však, že plán zahrnuje změnu ve velení.

Zelenskyj přitom minulý týden uvedl, že ukrajinské síly čelí v některých částech rozlehlé frontové linie složitým bojům, přičemž armádu ovlivňuje také zpoždění západní vojenské pomoci.

Ruské síly pokračují v ofenzivě na východě a jihu Ukrajiny poté, co dobyly město Avdijivka ve východoukrajinské Doněcké oblasti. Ovládnutí tohoto průmyslového centra představuje pro Rusko první významnější územní zisk ve válce na Ukrajině od loňského května, kdy do ruských rukou padl Bachmut.

"Situace je v některých částech frontové linie extrémně složitá, protože ruské síly tam shromáždily maximální rezervy," řekl Zelenskyj během návštěvy ukrajinských brigád bojujících u severovýchodního města Kupjansk v Charkovské oblasti.

Zelenskyj dodal, že ruská armáda "využívá zpoždění pomoci pro Ukrajinu", jejíž armáda čelí nedostatku dělostřelectva, potřebuje na frontové linii protivzdušnou obranu i zbraně delšího dosahu.

Ukrajinský generál Olexandr Tarnavskyj v pondělí zároveň uvedl, že Rusko podniká několik útoků poblíž ukrajinské obce Robotyne, jednoho z mála měst, kde se Ukrajině během loňské protiofenzívy podařilo získat zpět území.

Ukrajinští vojáci také informovali, že čelí intenzivní palbě postupujících ruských sil v jižní části Záporožské oblasti.

Témata:  Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy