Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina pokračuje v protiofenzivě, podrobnosti o operacích si ale chrání

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajina v závěru srpna pokračovala v ofenzivě na jihu země proti ruským okupačním jednotkám, uvedla dnes britská vojenská rozvědka. Větší podrobnosti o operacích ukrajinských ozbrojených sil ale nejsou k dispozici. Podle analytiků Institutu pro studium války (ISW) je důvodem obezřetnost Kyjeva, který v bojích proti početnějšímu nepříteli spoléhá na klamavé operace.

"Situace, ve které se Ukrajina nachází, si vyžaduje promyšlené a chytré protiofenzivní operace se značným klamáním (nepřítele) a opatrnými a kontrolovanými postupy. Ze začátku je proto mnohem pravděpodobnější, že úspěšná protiofenziva se bude nějaký čas jevit jako nepostupující nebo neúspěšná, než se její úspěch projeví," domnívají se analytici.

Ruské ministerstvo obrany zároveň podle ISW spustilo informační operaci, která má vykreslit ukrajinskou protiofenzivu právě jako selhání. Ke kampani se připojilo několik význačných vojenských blogerů - včetně těch, kteří dříve Kreml kritizovali. Podle jiných Západ dotlačil Kyjev k protiofenzivě příliš brzy, nebo naopak příliš pozdě.

Ruská oficiální média také šíří nepodložené informace o civilně-vojenském konfliktu mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a náčelníkem ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného, uvádí ISW. Podle ruskojazyčného serveru BBC v současnosti neexistují žádné důkazy, že by ukrajinskou operaci ovlivnily vnitřní politické rozpory.

ISW upozorňuje, že vojenská operace takového rozsahu, jako je současná protiofenziva na jihu Ukrajiny, nemůže skončit vítězstvím či selháním v krátké době několika dní či týdne. Její zahájení Ukrajina ohlásila na začátku týdne.

Britská vojenská rozvědka uvedla, že ukrajinské síly za poslední dva dny ostřelovaly ruská vojenská stanoviště a logistické trasy napříč všemi okupovanými oblastmi. Rusko, které na Ukrajinu zaútočilo 24. února, má nyní na jihu napadené země v držení Chersonskou oblast a část Záporožské oblasti. Na východě Ukrajiny oznámilo odbytí Luhanské oblasti a snaží se získání kontroly nad celou Doněckou oblastí. Ze severu Ukrajiny se ruské síly stáhly.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

22. července 2026 10:17

Soukromá válka Mesarošové pokračuje: Proč si rýpla do Krainové kvůli podpaží?

Neoholené podpaží rozpoutalo na sociálních sítích veřejný konflikt mezi čtyřicetiletou Dominikou Mesarošovou a o třináct let starší Simonou Krainovou. Vše začalo ve chvíli, kdy Mesarošová ve svých příbězích na Instagramu sdílela snímek Krainové propagující kosmetický přípravek. Když Krainová na fotografii zvedla ruce, byly jí vidět chloupky v podpaží, což Mesarošovou přimělo k rýpavé poznámce, že jde o snímek sponzorovaný národním parkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy