Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že je možné, že Rusové připravují rozsáhlejší útok směrem na Charkov. Dosud však nebylo jasné, jaký bude rozsah ruské operace v pohraničí Charkovské oblasti.

Zelenskyj informoval o těžkých bojích podél celé frontové linie a zmínil své jednání s velitelem ukrajinské armády Oleksandrem Syrským, během kterého kladli zvláštní důraz na Časiv Jar, město v Doněcké oblasti, odkud by se ruským silám otevřela cesta k dobytí strategických pozic.

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

"Přibližně v 05:00 (04:00 SELČ) se nepřítel pokusil prorazit naši obrannou linii obrněnými vozy," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě.

Dodalo, že tomu předcházelo intenzivní ostřelování přední linie ukrajinské obrany a útoky řízenými leteckými bombami ve směru na město Vovčansk. Podle tamních představitelů má město přibližně 3000 obyvatel a ve Vovčansku i jeho okolí probíhala evakuace.

"Tyto útoky byly odraženy a boje různé intenzity pokračují. K posílení obrany v tomto sektoru fronty byly vyslány záložní jednotky," uvedlo ministerstvo obrany.

Zdroj z ukrajinské armády uvedl, že ruské síly se snaží postoupit až deset kilometrů do hloubky území a vytvořit tam nárazníkovou zónu.

O pokusu ruských jednotek překročit hranice s Ukrajinou předtím informoval i gubernátor Charkovské oblasti Oleh Synehubov. Pokusy byly podle něj odraženy a ukrajinské ozbrojené síly si "udržely své pozice a neztratily ani metr" území.

Vovčansk a další pohraniční osady v Charkovské oblasti obsadily ruské jednotky hned na začátku rozsáhlé invaze v únoru 2022, ale v září téhož roku je odtud vytlačily ukrajinské síly.

Ruská armáda ale v posledních týdnech postupuje. Ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly dobyly vesnici Kyslivka v ukrajinské Charkovské oblasti a Novokalinově v Doněcké oblasti. Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko na platformě Telegram dříve informoval, že terčem ruských útoků se stala energetická infrastruktura v Poltavské, Kirovohradské, Záporožské, Lvovské, Ivano-Frankivské a Vinnycké oblasti. Kromě Záporožské jsou všechny ostatní oblasti daleko od frontové linie, která prochází východem a jihovýchodem Ukrajiny, dodala Reuters.

Rusko už v pondělí oznámilo, že jeho jednotky dobyly další dvě ukrajinské vesnice na frontové linii. Podle ministerstva obrany převzali kontrolu nad vesnicí Kotľarivka v Charkovské oblasti a vesnicí Soloviově v Doněcké oblasti. Uvedla to ruská média.

Kotlařivka leží asi 20 kilometrů od ukrajinského města Kupiansk. Jedná se o oblast, kterou Rusové intenzivně ostřelovali. Soloviovo se nachází na východní frontě nedaleko vesnice Očeretyne, kterou Moskva údajně dobyla v neděli.

Kyjev má v posledních měsících problémy s udržením frontové linie, neboť bojuje s vážným nedostatkem munice. Moskva se proto na bojišti snaží vytěžit ze své výhody a v poslední době zaznamenala několik úspěchů.

Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua letos ruská armáda dobyla na Ukrajině území o rozloze 547 kilometrů čtverečních. Tvrdí také, že ukrajinské jednotky ustupují po celé délce fronty. Tato prohlášení ale nelze ověřit.

Šojgu na schůzce vedení ministerstva obrany podle agentury Interfax uvedl, že uskupení ruské armády pokračují v průlomu obranných pozic nepřítele podél celé linie střetu. Podle něj jsou ukrajinské jednotky nuceny opustit své pozice a ustupovat.

Ministr dále sdělil, že během posledních dvou týdnů ruská armáda dobyla tři obce v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny: Novobachmutivku, Semenivku a Berdyči.

Ruská armáda zintenzívnila boj proti ukrajinským jednotkám před očekávaným příchodem většiny amerických zbraní určených pro Ukrajinu.

Ukrajinské velení o minulém víkendu uvedlo, že jeho jednotky se stáhly z vesnice Berdyči ležící severozápadně od Moskvou ovládaného města Avdijivka.

Hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj objasnil, že rozkaz stáhnout se z Berdyči a dvou dalších vesnic v okolí byl vydán ve snaze chránit životy a zdraví ukrajinských vojáků. Danou oblast označil za nejkomplikovanější část fronty a připustil, že Rusko tam dosáhlo "nějakých taktických úspěchů".

Syrskyj už dříve uvedl, že se situace na frontové linii zhoršila a potvrdil úspěchy Ruska, k nimž v poslední době došlo na bojišti. Informaci přinesla agentura AFP, která zdůraznila, že ruské jednotky převzaly iniciativu a podnikly ofenzívu, čímž postoupily zejména v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

"Situace na frontě se zhoršila," konstatoval Syrskyj ve svém nedělním příspěvku na Facebooku.

Ukrajinské jednotky se podle něj musely v některých oblastech "stáhnout" na nové obranné linie dál na západ, což vedlo k ústupu a ztrátě území ve prospěch postupujících Rusů.

"Nepřítel soustředil své hlavní úsilí do několika sektorů, čímž vytvořil značnou převahu sil a prostředků," vysvětlil ukrajinský generál. Rusko dosáhlo "taktických úspěchů v některých odvětvích," přiznal.

Syrskyj rovněž podotkl, že situace na frontě se rychle mění a "jednotlivé pozice se několikrát během dne mění, což vede k nejednoznačnému porozumění situaci."

"V tomto týdnu pokračovaly těžké boje podél celé frontové linie... Situace se dynamicky měnila - v některých směrech měl nepřítel taktický úspěch, v jiných bylo možno zlepšit taktické postavení našich jednotek," uvedl minulý týden.

Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že jeho vojáci dobyli vesnici Novobachmutivka ve východní části Doněcké oblasti – přibližně 10 kilometrů severně od Avdijivky, kterou dobyli v únoru.

Kromě východní Ukrajiny napětí přetrvává i na jihu, v Záporožské a Chersonské oblasti, kde se ruské jednotky snaží postoupit, ale zatím nedosáhly úspěchu.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.