"I jen myšlenka na taková jednání je možná jen po odchodu ruských vojáků z našeho území," řekl Jermak. Ukrajina v pátek zároveň připustila, že její jednotky nepostupují příliš rychle v protiofenzivě zaměřené na opětovné získání Ruskem okupovaného území na východě a jihu země.

"V současnosti to nepostupuje tak rychle," řekl Jermak s tím, že boje jsou obtížné. "Pokud budeme vidět, že něco není v pořádku, řekneme to. Nikdo to nebude přikrášlovat, prohlásil.

Ukrajina v červnu spustila dlouho připravovanou protiofenzívu, jejímž cílem je vytlačit z okupovaného území ruské síly. Vztahuje se to i na ukrajinský poloostrov Krym, který Moskva nelegálně anektovala ještě v roce 2014.

Ukrajinské síly během čtvrtka postoupily na jižním křídle Bachmutu. Kromě toho pokračují v útočných operacích směrem na Melitopol v západní Záporožské oblasti a Berďansk na pobřeží Černého moře. Vyskytují se až 13 kilometrů jihovýchodně od Orikhivu, který působil jako výchozí bod protiofenzívy, píše (ISW).

Britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní svodce na twitteru o víkendu uvedlo, že Bachmut je v posledních sedmi dnech dějištěm nejintenzivnějších bojů v rámci celé fronty.

"Ukrajinské jednotky zaznamenaly zisky na sever i jih od města drženého ruskými silami. Ruští obránci se velmi pravděpodobně potýkají s nízkou morálkou, mixem nesourodých jednotek a limitovanou schopností najít a zasáhnout ukrajinské dělostřelectvo," uvedl Londýn.

Britové jsou přesvědčeni, že ruské vedení v čele s prezidentem Vladimírem Putinem považuje možnou ztrátu Bachmutu, který má symbolickou hodnotu, za politicky neakceptovatelnou. "Je velice pravděpodobné, že do sektoru dorazí další rezervy," poznamenalo ministerstvo.

citoval ukrajinské vrcholné vojenské představitele s tím, že Ukrajinci mají palebnou kontrolu nad Bachmutem a ruskými pozemními komunikačními liniemi v okolí města. "Ukrajinské síly převzaly kontrolu nad blíže nespecifikovanými výšinami v okolí Bachmutu, což jim umožňuje vytvořit palebnou kontrolu nad Bachmutem samotným," vylíčila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.