Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina připustila, že její jednotky nepostupují příliš rychle v protiofenzivě

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Ukrajina už nebude ani zvažovat jednání s Moskvou, dokud ruští vojáci neodejdou z jejího území, uvedl podle serveru The Guardian v pátek šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.

"I jen myšlenka na taková jednání je možná jen po odchodu ruských vojáků z našeho území," řekl Jermak. Ukrajina v pátek zároveň připustila, že její jednotky nepostupují příliš rychle v protiofenzivě zaměřené na opětovné získání Ruskem okupovaného území na východě a jihu země.

"V současnosti to nepostupuje tak rychle," řekl Jermak s tím, že boje jsou obtížné. "Pokud budeme vidět, že něco není v pořádku, řekneme to. Nikdo to nebude přikrášlovat, prohlásil.

Ukrajina v červnu spustila dlouho připravovanou protiofenzívu, jejímž cílem je vytlačit z okupovaného území ruské síly. Vztahuje se to i na ukrajinský poloostrov Krym, který Moskva nelegálně anektovala ještě v roce 2014.

Ukrajinské síly během čtvrtka postoupily na jižním křídle Bachmutu. Kromě toho pokračují v útočných operacích směrem na Melitopol v západní Záporožské oblasti a Berďansk na pobřeží Černého moře. Vyskytují se až 13 kilometrů jihovýchodně od Orikhivu, který působil jako výchozí bod protiofenzívy, píše (ISW).

Britské ministerstvo obrany v pravidelné ranní svodce na twitteru o víkendu uvedlo, že Bachmut je v posledních sedmi dnech dějištěm nejintenzivnějších bojů v rámci celé fronty.

"Ukrajinské jednotky zaznamenaly zisky na sever i jih od města drženého ruskými silami. Ruští obránci se velmi pravděpodobně potýkají s nízkou morálkou, mixem nesourodých jednotek a limitovanou schopností najít a zasáhnout ukrajinské dělostřelectvo," uvedl Londýn.

Britové jsou přesvědčeni, že ruské vedení v čele s prezidentem Vladimírem Putinem považuje možnou ztrátu Bachmutu, který má symbolickou hodnotu, za politicky neakceptovatelnou. "Je velice pravděpodobné, že do sektoru dorazí další rezervy," poznamenalo ministerstvo.

citoval ukrajinské vrcholné vojenské představitele s tím, že Ukrajinci mají palebnou kontrolu nad Bachmutem a ruskými pozemními komunikačními liniemi v okolí města. "Ukrajinské síly převzaly kontrolu nad blíže nespecifikovanými výšinami v okolí Bachmutu, což jim umožňuje vytvořit palebnou kontrolu nad Bachmutem samotným," vylíčila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy