"Ukrajina se chopila iniciativy – Rusko je v defenzivě, ale k vítězství potřebuje (Ukrajina) zbraně s dosahem až 200 kilometrů... Realizujeme všechny naše vojenské plány v souladu s našimi odhady. Prioritou v moderním válčení je mít situační povědomí, znát situaci nepřítele a být schopen provádět přesné údery na velké vzdálenosti. Jinými slovy, mít zbraň schopnou zasáhnout nepřítele na vzdálenost až 200 kilometrů," uvedl náměstek.

Podle Institutu pro studium války přitom učinila ukrajinská vojska jen "marginální zisky" a Ukrajinci při protiofenzívě dosud nezaznamenávají nijak výrazné zisky, přesto postupují dopředu. Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě ve třech úsecích. Podle generálního štábu první z úspěšných včerejších operací proběhla asi 12 km jihovýchodně od Bachmutu u vesnice Stupochky. Dále v Doněcké oblasti zaznamenali Ukrajinci úspěchy poblíž Vuhleradu.
Ukrajině se během protiofenzívy ale údajně podařilo už obsadit desítky kilometrů čtverečních území dosud ovládaného Ruskem. Podle serveru SkyNews to uvedl řekl vysoký vojenský velitel brigádní generál Oleksij Hromov. Informace nelze nijak ověřit.
Protiofenzíva tak naplno probíhá a ačkoliv Rusko tvrdí, že není úspěšná, Ukrajina s opatrností hovoří opačně. Podle Zelenského jsou informace z frontových linií "obecně pozitivní, ale je to velmi obtížné". Přiznal, že ruské jednotky kladou tvrdý odpor. Nemají ale příliš na výběr. "Pokud Rusko prohraje protiofenzívu, nakonec prohraje válku, řekl Zelenskyj.
Zelenskyj dříve řekl, že boje v dlouho očekávané ukrajinské ofenzívě proti ruským silám jsou "divoké", ale že Kyjev "postupuje vpřed". Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová oznámila, že ukrajinská vojska během protiofenzívy na jihu země osvobodila sedm obcí. Podle náměstkyně postoupila o 6,5 kilometru a území o rozloze 90 kilometrů čtverečních už bylo osvobozeno od ruského vlivu.
Zelenskyj také hovořil o ukrajinském postupu na bojišti. Uvedl, že i přes tvrdé boje je důležité, že je zaznamenán postup. Deštivé počasí však podle něj ztěžuje vojenské operace i postup Ukrajinců. Prezident poděkoval jednotkám za to, že do nově osvobozených obcí se vrací ukrajinská vlajka.
Maljarová označila za osvobozené obce Lobkove, Levadne, Novodarivka, Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne. Některé z těchto obcí měly být dobyty již během minulého víkendu, nově oznámila osvobození obcí Lobkove, Levadne a Novodarivka, které se nacházejí jihovýchodně od Záporoží.