Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina tlačí na spojence: Kdyby nám Západ poskytl podporu jako Izraeli, taky jsme se ubránili

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Kuleba v rozhovoru s novináři v Kyjevě naléhal na spojence Ukrajiny, aby jí poskytli "vše potřebné a ona se postará o zbytek práce".

V podobném duchu se v neděli vyjádřil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Celý svět vidí, co skutečná obrana znamená. Vidí, že je to proveditelné," napsal Zelenskyj na platformě Telegram.

Odborníci z amerického Institutu pro studium války (ISW) také tvrdí, že úspěch Izraele při odražení útoku z Íránu podtrhuje zranitelnost Ukrajiny vůči útokům ruských řízených střel a bezpilotních letadel. Podle analýzy ISW, o níž v pondělí informovala britská stanice BBC, se útok Íránu na Izrael podobal nedávným útokům ruské armády na Ukrajinu, kdy byla využita kombinace střel s plochou dráhou letu, balistických raket a bezpilotních letadel.

Nicméně, úder Íránu byl mnohem méně úspěšný než ruské útoky: izraelské systémy protivzdušné obrany zachytily téměř všechny z přibližně 320 vzdušných cílů, s výjimkou několika balistických střel.

Také bylo nutné, aby íránské drony a střely překonaly více než tisíc kilometrů přes vzdušný prostor Iráku, Sýrie a Jordánska, což poskytlo Izraeli a jeho spojencům několik hodin na identifikaci, sledování a zachycení cílů.

ISW upozornil, že ruské jednotky odpalují drony a rakety z okupovaných území Ukrajiny a ze samotného ruského území, což dává ukrajinské protivzdušné obraně jen zlomek času, který měl Izrael k úspěšné obraně proti útoku z Íránu.

Kromě toho Izrael disponuje výkonným systémem protivzdušné obrany, zatímco schopnost ukrajinského systému protivzdušné obrany bránit se proti útokům přes mnohem širší frontovou linii se stále zmenšuje. Ukrajina navíc nemá schopnost likvidovat nástroje útoku ve vzduchu, jak to bylo provedeno Izraelem a jeho spojenci.  

Témata:  válka na Ukrajině Válka v Izraeli s Hamásem Dmytro Kuleba

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.