reklama

Podle prohlášení ukrajinské armády, které převzala stanice BBC, bylo nedaleko anektovaného Krymu Ruskem vyhozeno do vzduchu zařízení sloužící ke zvyšování doletu íránských průzkumných bezpilotních letadel Mohádžer-6, která byla využívána k dalšímu plánování útoků kamikadze dronů typu Šáhid na cíle na Ukrajině.

Toto zařízení bylo podle ukrajinské armády umístěno na nelegálně obsazené těžební plošině v Černém moři, která je známá jako jedna z tzv. Bojkových věží.

Operace ukrajinské armády u břehů Krymu byla označena krycím názvem Citadela a byla provedena jednotkami zvláštního určení v oblasti, kde je neustále v hledáčku ruského letectva a námořnictva.

Zasahující jednotka na sociálních sítích popisovala průběh své noční akce. Nejprve čluny 73. námořního operačního centra připluly k těžební plošině a umístily tam výbušninu. Poté se stáhly do bezpečné vzdálenosti a vyhodily do vzduchu nepřátelský objekt - stožár s anténou.

Ruská armáda se k tomuto prohlášení ukrajinských ozbrojených sil zatím nevyjádřila.

BBC upozornila, že v době konfliktu nemá možnost ověřit informace poskytované bojujícími stranami.

Název Bojkovy věže byl použit pro vrtné plošiny u severozápadního pobřeží Krymského poloostrova, které byly pořízeny za prezidenta Viktora Janukovyče. Ministerstvo energetiky, které v té době vedl Jurij Bojko, bylo obviněno z porušení ukrajinských zákonů a zpronevěry veřejných prostředků. Tyto plošiny se nejprve nacházely na Oděském šelfovém ložisku a později byly přesunuty blíže k pobřeží Krymu.