Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina v noci čelila masivnímu ruskému vzdušnému útoku

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

"Zničeno bylo 84 vzdušných cílů: 58 dronů Šáhid íránské výroby a 26 střel," citovala AFP prohlášení ukrajinského letectva.

Ruské síly v posledních týdnech zvýšily intenzitu útoků na Ukrajinu, především cílením na její energetickou infrastrukturu v reakci na nárůst počtu ukrajinských útoků na ruské pohraniční oblasti.

Ukrajinské oblastní úřady tvrdily, že Rusové zasáhli infrastrukturu u města Dnipro, odkud hlásí nejméně jednu zraněnou osobu.

"V noci Rusové opět zaútočili na energetická zařízení v rámci masivního a kombinovaného útoku. Poškozené byly tepelné a vodní elektrárny v centrálních a západních oblastech," uvedla ukrajinská energetická společnost Ukrenergo.

Podle ukrajinského ministra energetiky Germana Galuščenka byla také napadena energetická zařízení v Dněpropetrovské, Poltavské a Čerkaské oblasti.

Výbuchy bylo slyšet i v Ivanofrankovské a Chmelnické oblasti na jihozápadě Ukrajiny i ve městě Dnipro. Dříve byly podle ukrajinské televize v ukrajinském vzdušném prostoru zpozorovány ruské řízené střely.

Ukrajinská soukromá energetická společnost DTEK informovala o vážném poškození jejích tří tepelných elektráren. " Po skončení útoku energetici okamžitě začali s odstraňováním škod," uvedla v aplikaci Telegram.

Témata:  válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy