Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina v noci na dnešek zničila všech 18 dronů, Rusko 25 raket

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině
Foto: State Emergency Service of Ukraine

Ukrajina v noci na dnešek zničila všech 18 dronů, kterými na ni útočilo Rusko, uvedlo ukrajinské letectvo. Na druhé straně Rusko informovalo o 25 raketách, které její protivzdušná obrana zničila nad Belgorodskou oblastí. O události informovala agentura Reuters.

Drony byly podle ukrajinského letectva zničeny nad několika regiony, včetně Kyjeva a frontových oblastí. Rusko také zaútočilo balistickou raketou, ale není jasné, zda zasáhla svůj cíl, jak uvedlo ukrajinské letectvo.

Útoky na příhraniční Belgorodskou oblast podle ruských úřadů způsobily zranění jedné ženy, kterou zasáhl šrapnel do páteře. Poškozeno bylo přes 20 domů a na několika místech bylo narušeno elektrické vedení.

Ukrajinské útoky na Belgorodskou oblast podle Reuters v posledních měsících zesílily. O víkendu se v Belgorodu po útoku raketou zhroutila vícepodlažní obytná budova, v níž zemřelo 19 lidí, jak uvedly tamní úřady.

Podle Kyjeva útoky na ruskou vojenskou, dopravní a energetickou infrastrukturu podkopávají válečné úsilí Moskvy a jsou odpovědí na nesčetné útoky ruské armády na ukrajinské území.

Rusko naopak soustavně útočí na sever ukrajinské Charkovské oblasti bezprostředně hraničící s Ruskem. Oblast je "téměř nepřetržitě" pod palbou ze strany ruských sil. Řekl to v neděli gubernátor této oblasti Oleg Syněhubov, informuje agentura AFP.

"Všechny části (tamější) severní hranice jsou téměř nepřetržitě pod nepřátelskou palbou. Situace je náročná," informoval Syněhubov na sociálních sítích.

Rusko spustilo v pátek ofenzívu v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. V sobotu následně hlásilo dobytí pěti a v neděli dalších čtyř vesnic.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu večer řekl, že ukrajinské ozbrojené síly podnikají v pohraničí Charkovské oblasti protiútoky, přičemž velení armády vyslalo směrem na Charkov posily. Dodal však, že k úspěšnému odražení tohoto velkého útoku potřebuje Ukrajina další vojenskou pomoc ze zahraničí.

Z pohraničí Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny evakuovali více než 4000 lidí poté, co Rusové v pátek nečekaně spustili přeshraniční ofenzívu. Oznámil to v neděli regionální gubernátor, informuje agentura AFP.

"Celkem jsme evakuovali 4073 lidí," uvedl Syněhubov v příspěvku na sociálních sítích. Zároveň uvedl, že při nedělním útoku zemřel jeden muž v jedné vesnici v této oblasti a další byl zraněn ve městě Vovčansk, které mělo ještě před páteční ofenzívou asi 3000 obyvatel.

"Aktuálně je naší prioritou narušit plány ruské ofenzívy," konstatoval Zelenskyj a dodal, že je třeba, aby vojenskou iniciativu opět probrala Ukrajina. Zdůraznil také důležitost rychlé dodávky zbraní.

Ukrajinští představitelé již několik týdnů varovali, že by Moskva mohla zaútočit na její severovýchodní pohraniční regiony. Tím by dosáhla převahy, jelikož zbrojní pomoc od Západu zpožděna a Ukrajina nemá dostatek lidských zdrojů, komentuje AFP.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.