Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina vyzvala obyvatele k opuštění Chersonské oblasti kvůli plánu na útok

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.gov.ua

Ukrajina vyzvala civilisty v Ruskem okupované Chersonské oblasti na jihu země, aby se urychleně evakuovali, protože ukrajinské ozbrojené síly tam připravují protiútok. Ukrajina ztratila kontrolu nad většinou oblasti, včetně jejího stejnojmenného hlavního města, v prvních týdnech po ruské invazi. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

"Je jasné, že se tam bude bojovat, bude tam dělostřelecká palba, a proto vyzýváme (lidi), aby se urychleně evakuovali," řekla ve státní televizi místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková. Dodala, že nedokáže přesně říct, kdy se protiofenziva uskuteční.

Ruskem dosazená vláda Chersonské oblasti uvádí, že chce uspořádat referendum o připojení k Rusku. Termín ale zatím nestanovila. Kreml uvádí, že o budoucnosti regionu by měli rozhodnout jeho obyvatelé.

V hlavním městě oblasti Chersonu před válkou žilo téměř 300.000 obyvatel. V současnosti není známo, kolik lidí ve městě stále žije. Přístav leží u ústí řeky Dněpr na černomořském pobřeží a má strategickou polohu mezi separatistickým územím a Oděsou.

Témata:  Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

27. ledna 2026 9:11

Zimní počasí zdaleka není na ústupu. Hrozí silné mrazy i sněhová nadílka v nížinách

Zimní počasí zatím Česko rozhodně neopouští. Z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že v dalších dnech a týdnech nejsou vyloučeny větší mrazy či sněhová nadílka v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Hodiny posledního soudu

Hodiny posledního soudu se posunuly. Svět je nejblíže ke globální katastrofě v celé historii

Symbolické hodiny posledního soudu (Doomsday Clock) se posunuly na 85 sekund do půlnoci, což je nejblíže ke globální katastrofě v celé jejich historii. Odborníci z organizace Bulletin of the Atomic Scientists, kterou po druhé světové válce založili vědci jako Albert Einstein nebo Robert Oppenheimer, varují před bezprecedentním nárůstem rizik. Lidstvo se podle nich ocitlo v bodě, kdy agresivní nacionalismus a selhání politických elit urychlují cestu k apokalypse způsobené jadernými zbraněmi, klimatickou krizí a nekontrolovanými technologiemi.