Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Foto: veda-technika.blogspot.com

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Informoval o tom řecký portál Pronews s odvoláním na vládní zdroje. Atény by přitom Ukrajině mohly předat až dva tyto systémy. Řecko rakety Patriot PAC-3 využívají na obranu před jakoukoliv hrozbou z Turecka. Za poskytnutí Ukrajině dostanou od Američanů záruky proti turecké hrozbě a finanční kompenzaci z balíčku 61 miliard dolarů, který bude poskytnut Ukrajině.

Zároveň USA také Aténám zaručily, že za každý poškozený systém Patriot se mu dostane náhrady, napsal portál Pronews.

Španělsko a Řecko čelily tlaku spojenců, kteří je vyzvali k předání svých systémů protivzdušné obrany Patriot nebo S-300 Ukrajině. Tento tlak přišel krátce před rozhodnutím Řecka poskytnout Ukrajině alespoň jeden systém Patriot. Zpráva Financial Times naznačuje, že spojenci v EU a NATO zdůrazňují, že Španělsko a Řecko nejsou přímo ohroženy a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země, která se brání sílícím ruským úderům ze vzduchu.

Evropští premiéři a prezidenti členských zemí EU vyzvali řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze k předání moderních systémů protivzdušné obrany. Jedním z důvodů pro tento krok je skutečnost, že některé země nejsou přímo ohroženy a nemusí okamžitě využívat své systémy protivzdušné obrany.

Jde o protivzdušný systém Patriot Pac-3, který je schopen sledovat a likvidovat balistické střely. Je vybaven senzory typu PAC-2GEM a byl začleněn do služby v roce 2003.

Tento mobilní systém dlouhého dosahu (HSAM) má vyhledávací radar s dosahem 170 km a maximálním dosahem likvidace cílů ve vzdálenosti až 150 km.

Témata:  válka na Ukrajině rakety Patriot Řecko

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy