Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Ukrajina získá systém Patriot od Řecka. Výměnou za americké záruky a kompenzaci

Foto: veda-technika.blogspot.com

Řecko změnilo svůj postoj ohledně poskytnutí protivzdušné obrany Ukrajině. Nyní se rozhodlo, že systém Patriot Kyjevu poskytne, minimálně jeden.

Informoval o tom řecký portál Pronews s odvoláním na vládní zdroje. Atény by přitom Ukrajině mohly předat až dva tyto systémy. Řecko rakety Patriot PAC-3 využívají na obranu před jakoukoliv hrozbou z Turecka. Za poskytnutí Ukrajině dostanou od Američanů záruky proti turecké hrozbě a finanční kompenzaci z balíčku 61 miliard dolarů, který bude poskytnut Ukrajině.

Zároveň USA také Aténám zaručily, že za každý poškozený systém Patriot se mu dostane náhrady, napsal portál Pronews.

Španělsko a Řecko čelily tlaku spojenců, kteří je vyzvali k předání svých systémů protivzdušné obrany Patriot nebo S-300 Ukrajině. Tento tlak přišel krátce před rozhodnutím Řecka poskytnout Ukrajině alespoň jeden systém Patriot. Zpráva Financial Times naznačuje, že spojenci v EU a NATO zdůrazňují, že Španělsko a Řecko nejsou přímo ohroženy a tak by se mohly vzdát některých zařízení ve prospěch napadené země, která se brání sílícím ruským úderům ze vzduchu.

Evropští premiéři a prezidenti členských zemí EU vyzvali řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise a šéfa španělské vlády Pedra Sáncheze k předání moderních systémů protivzdušné obrany. Jedním z důvodů pro tento krok je skutečnost, že některé země nejsou přímo ohroženy a nemusí okamžitě využívat své systémy protivzdušné obrany.

Jde o protivzdušný systém Patriot Pac-3, který je schopen sledovat a likvidovat balistické střely. Je vybaven senzory typu PAC-2GEM a byl začleněn do služby v roce 2003.

Tento mobilní systém dlouhého dosahu (HSAM) má vyhledávací radar s dosahem 170 km a maximálním dosahem likvidace cílů ve vzdálenosti až 150 km.

Témata:  válka na Ukrajině rakety Patriot Řecko

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.