Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci dosáhli zlepšení situace v Charkovské oblasti, tvrdí prezident i armáda

Volodymyr Zelenskyj
Volodymyr Zelenskyj
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že obráncům se podařilo částečně stabilizovat situaci v pohraniční části Charkovské oblasti na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda dnes sdělila, že na některých místech zastavila ruský postup. 

"Okupanti, kteří pronikli do Charkovské oblasti, jsou ničeni všemi dostupnými prostředky," uvedl Zelenskyj na sociální síti X. Podle prezidenta se díky pěchotě, dělostřelectvu a dronům daří situaci částečně stabilizovat. 

Agentura DPA zdůraznila, že situace v Charkovské oblasti je v posledních týdnech napjatá poté, co tam ruská armáda v minulém týdnu spustila ofenzivu. Moskva tvrdí, že se invazním silám podařilo dobýt několik obcí. 

Zelenskyj uvedl, že Ukrajina bude pokračovat zejména v obraně města Vovčansk nedaleko hranic s Ruskem. V této souvislosti zdůraznil, že Kyjevu musí být poskytnuty všechny možné prostředky, aby mohla odvrátit útok. "Svět má sílu, má zbraně, má schopnost dotlačit Rusko k míru - ke spravedlivému míru," dodal. 

Ukrajinská armáda ve čtvrtek uvedla, že v některých zónách fronty v Charkovské oblasti zastavila ruský postup, informovaly zahraniční agentury. "Situace v charkovském sektoru je nadále složitá, ale dynamicky se vyvíjí. Naše obranné síly ji částečně stabilizovaly a postup nepřítele v některých zónách a na některých místech zastavily," uvedl mluvčí ozbrojených sil.

Ruské jednotky spustily novou ofenzivu na severovýchodě Ukrajiny 10. května. Americký Institut pro studium války (ISW) odhadl, že zatím dobyly 278 kilometrů čtverečních území. 

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Armáda Ukrajina Ruská armáda

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.