Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinci hlásí odražení osmi desítek ruských útoků na východě země

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí nadále soustředí na ofenzivní operace ve směru na ukrajinská města Lyman, Bachmut, Avdijivku, Marjinku a Šachtarske. Ve své pravidelné ranní operační zprávě to dnes uvedl ukrajinský generální štáb.

"Nepřítel nepřestával útočit na Bachmut. Právě v okolí tohoto města se odehrála většina bojových střetů za poslední den," uvedlo mezitím velení ukrajinských ozbrojených sil s poznámkou, že ukrajinští vojáci odrazili útoky invazních sil v okolí obcí Orichovo-Vasylivka, Bohdanivka a Predtečyne v Doněcké oblasti. Neúspěšné útočné akce Rusů hlásí Ukrajinci také od osmi dalších obcí v této oblasti, včetně Avdijivky a Marjinky.

V záporožském a chersonském směru je nepřítel v defenzivě, zároveň ale ostřeloval řadu místních obcí, uvádí ukrajinský štáb. Rusové podle něj podnikli v uplynulém dni také zhruba čtyři desítky vzdušných útoků a použili salvové raketomety. Ukrajinská armáda mimo jiné podnikla 12 leteckých útoků na ruské jednotky a zařízení, uvedl Kyjev.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o bojích dnes mimo jiné tvrdilo, že ruské síly zničily hangár s bezpilotními letouny ukrajinské armády v Oděské oblasti. Mluvčí ruského resortu obrany Igor Konašenkov podle agentury TASS také uvedl, že ruská armáda zničila muniční sklad u města Kosťantynivka v Doněcké oblasti. Ukrajinské úřady dnes informovaly o ruském raketovém útoku v této obci, který podle nich zasáhl takzvanou stanici nezlomnosti, jež slouží jako útočiště pro civilisty. Při úderu podle něj zahynuli nejméně tři lidé.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Ruské invazní síly se snaží dobýt Bachmut už řadu měsíců v nejvražednější pěchotní bitvě od druhé světové války, poznamenala dnes agentura Reuters. Její reportéři, kteří se nacházejí poblíž frontové linie severně od tohoto města, zaznamenali známky toho, že ruská ofenziva v regionu by mohla slábnout. Ve vsi poblíž severního okraje Bachmutu se podle nich - ve srovnání se situací o dva dny dříve - znatelně snížila intenzita ruského bombardování.

Zpomalení ruského postupu u Bachmutu by mohlo znamenat, že Rusko přesouvá své jednotky a zdroje do jiných míst, píše Reuters a připomíná čtvrteční poznatky britského ministerstva obrany, podle něhož Rusko zaznamenalo zisky severněji od Bachmutu a částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti. Intenzivní bitvy se podle agentury odehrávaly také více na jihu.

Podle ukrajinského vojenského analytika Oleha Ždanova ruské útoky u Bachmutu slábnou a invazní armáda přesouvá své snahy k jižněji položenému městu Avdijivka. Ruské síly jsou podle něj také aktivnější na severu v Charkovské a Luhanské oblasti, v centrálnější Záporožské a jihoukrajinské Chersonské oblasti.

Francouzské ministerstvo zahraničí dnes potvrdilo, že nedaleko Bachmutu byl nedávno zabit francouzský dobrovolník. Regionální deník Ouest-France 22. března informoval o smrti bývalého humanitárního pracovníka Kevina D., který před více než rokem odešel bojovat po boku Ukrajinců. Třicetiletý muž byl zahynul za blíže neupřesněných. okolností.

Několik Francouzů odjelo bojovat na Ukrajinu, kde mezinárodní legie pod vedením kyjevské armády shromažďuje zahraniční bojovníky. Jejich přesný počet není znám.

Na Ukrajině v minulých dnech zemřel také novozélandský bojovník Kane Te Tai, který byl byl známý tím, že na sociálních sítích dokumentoval boje a každodenní život na Ukrajině. Smrt bývalého vojáka potvrdilo novozélandské ministerstvo zahraničí.

Pro mnoho Novozélanďanů byl Te Tai tváří neoficiálního zapojení země do války na Ukrajině. Než v květnu 2022 opustil Nový Zéland, sháněl finanční prostředky na vybavení a po příjezdu do válkou zasažené země na sociálních sítích sdílel své zážitky. Podle listu The Guardian na jeho zabití žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina vypsala odměnu ve výši 11 milionů novozélandských dolarů (přes 150 milionů Kč). Podle zpráv, které Te Tai před smrtí napsal svému příteli, se chystal Ukrajinu nadobro opustit.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

22. května 2024 12:44

Litva označila plány Ruska v oblasti Baltského moře za eskalaci proti EU a NATO

Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis označil plány Ruska na úpravu hranic svých teritoriálních vod v Baltském moři za eskalaci proti Severoatlantické alianci (NATO) a Evropské unii.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy