"Celkem je měst a vesnic, které ještě musíme osvobodit a obnovit, asi 2000," sdělil Zelenskyj v projevu na kongresu francouzských starostů. "Nejméně desítky z nich jsou po úderech ruské armády zcela zničeny, například jde o Mariupol nebo Volnovachu," dodal prezident s odkazem na dvě města v Doněcké oblasti.

Ruské invazní síly obvinil z ničení infrastruktury na okupovaných územích a krádeže vybavení, když místa opouštějí.

"K dnešnímu dni bylo deokupováno 1886 obcí. Humanitární štáby zahájily práci v 1620 osvobozených obcích," prohlásil mezitím Tymošenko a dodal, že v těchto obcích pokračuje obnova práce státních a místních úřadů.

Zásobování plynem se podle něj podařilo zatím obnovit v 1303 osvobozených městech a obcích, dodávky elektřiny v 1340 místech a voda a kanalizace jsou opět dostupné v 1432 obcích. Zdravotnická zařízení obnovila svou činnost v 965 osvobozených místech, dodal činitel. Mobilní signál a internet jsou podle něj nyní plně dostupné v 1190 městech a vsích.

List The New York Times dnes napsal, že Ukrajina podniká protiofenzivu podél většiny frontové linie, která je podle něj 600 kilometrů dlouhá. Invazní ruské síly jsou vesměs v defensivě. Rusko však stále okupuje přibližně pětinu ukrajinského území, upozornil deník, podle něhož ukrajinská armáda dosud dobyla zpět asi 55 procent území, které Moskvou vyslané jednotky obsadily po začátku letošní invaze.

reklama