"Celkem je měst a vesnic, které ještě musíme osvobodit a obnovit, asi 2000," sdělil Zelenskyj v projevu na kongresu francouzských starostů. "Nejméně desítky z nich jsou po úderech ruské armády zcela zničeny, například jde o Mariupol nebo Volnovachu," dodal prezident s odkazem na dvě města v Doněcké oblasti.

Ruské invazní síly obvinil z ničení infrastruktury na okupovaných územích a krádeže vybavení, když místa opouštějí.

"K dnešnímu dni bylo deokupováno 1886 obcí. Humanitární štáby zahájily práci v 1620 osvobozených obcích," prohlásil mezitím Tymošenko a dodal, že v těchto obcích pokračuje obnova práce státních a místních úřadů.

Zásobování plynem se podle něj podařilo zatím obnovit v 1303 osvobozených městech a obcích, dodávky elektřiny v 1340 místech a voda a kanalizace jsou opět dostupné v 1432 obcích. Zdravotnická zařízení obnovila svou činnost v 965 osvobozených místech, dodal činitel. Mobilní signál a internet jsou podle něj nyní plně dostupné v 1190 městech a vsích.

List The New York Times dnes napsal, že Ukrajina podniká protiofenzivu podél většiny frontové linie, která je podle něj 600 kilometrů dlouhá. Invazní ruské síly jsou vesměs v defensivě. Rusko však stále okupuje přibližně pětinu ukrajinského území, upozornil deník, podle něhož ukrajinská armáda dosud dobyla zpět asi 55 procent území, které Moskvou vyslané jednotky obsadily po začátku letošní invaze.