"Díky koordinované práci se vojákům 60. pěší brigády podařilo získat pod kontrolu další obec. V Ivanivce zbyly po ruských okupantech jen hrůzné vzpomínky a 'mrtvá' vojenská technika," cituje Ukrinform z armádního prohlášení. V oblasti je několik obcí s tímto názvem, jedna z nich se nachází nedaleko hranic s Dněpropetrovskou oblastí, kde se v současné době odehrávají boje, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ukrajinský ministr obrany Reznikov v rozhovoru s nedělníkem The Sunday Times řekl, že prezident Zelenskyj nařídil ukrajinské armádě, vybavené nyní západními zbraněmi, aby znovu dobyla "okupované pobřežní oblasti, které jsou životně důležité pro ekonomiku země". Reznikov také řekl, že Ukrajina bude mít k dispozici dohromady milion vojáků.

Ruský poslanec zastupující anektovaný poloostrov Krym Michail Šeremet podle agentury RIA Novosti označil Zelenského snahu dobýt zpět jihoukrajinské regiony za "politickou agónii" ukrajinské vlády, která podle něj nebude mít dlouhého trvání. "Nemají žádnou šanci dobýt území osvobozená naší armádou," prohlásil Šeremet, přičemž použil termín "osvobození", jímž Moskva označuje svou okupaci ukrajinských území. "Nemají sílu, schopnosti, prostředky ani bojového ducha," myslí si ruský poslanec.

V souvislosti s chystanou jižní protiofenzivou Iryna Vereščuková už dříve vyzvala civilisty v okupované Chersonské a také Záporožské oblasti, aby se z oblasti evakuovali. "Vím jistě, že by tam neměly zůstávat ženy a děti a že by se neměly stát lidskými štíty," uvedla Vereščuková v televizním projevu. Nenaznačila však, kdy by ukrajinská protiofenziva měla začít.

Britské ministerstvo obrany dnes ve své pravidelné ranní analýze konstatovalo, že ukrajinské ozbrojené složky pokračovaly v lokálním tlaku na obrannou linii ruských invazních sil na severovýchodě Chersonské oblasti, aniž by pravděpodobně dosáhly územních zisků.