"Rusové při útoku na Ukrajinu plánovali za několik dní uspořádat slavnostní přehlídku na Chreščatyku. Po půl roce války ukrajinské úřady takovou přehlídku 'zorganizovaly', ale technika Rusů je zničená a už zrezla," píše server Ukrajinska pravda. V médiích i na sociálních sítích se mezitím objevily záběry, na kterých jsou na silnici k vidění zničené tanky, obrněné transportéry nebo dělostřelecké jednotky. Kyjev výstavu zlikvidované ruské techniky - v menším měřítku - uspořádal už dříve na Mychajlivském náměstí nedaleko Majdanu.

Na Den nezávislosti úřady rovněž nasvítí významná místa v Kyjevě barvami ukrajinské vlajky a kněží všech církví se budou v areálu při chrámu svaté Sofie modlit za Ukrajinu, napsal ukrajinský server Hordon s odvoláním na ministerstvo kultury. Za padlé v boji proti ruským invazním jednotkám budou lidé držet minutu ticha.

"Letošní Den nezávislosti Ukrajiny má pro všechny Ukrajince zvláštní význam. Trvá u nás válka a okupanti zuří nad svojí bezmocností," uvedl ministr kultury Oleksandr Tkačenko. "Prožíváme nyní historický okamžik, náš národ se v boji zoceluje," prohlásil.

Ukrajina se zároveň připravuje na zvýšenou hrozbu raketových úderů z Ruska a případně z Běloruska, které Moskvě poskytlo k útoku své území a podporu. Kyjevské úřady raději zakázaly veřejné hromadné akce od 22. do 25. srpna, napsala BBC.

Ukrajinské centrum pro strategickou komunikaci Stratcom podle serveru The Kyiv Post nedávno varovalo, že Rusko soustředí u hranic s Ukrajinou množství raket a munice. "Hrozba masivního ostřelování území Ukrajiny raketami S-300 je zřejmá. Vzhledem k příjezdu několika vlaků (z Ruska) před 20. srpnem, je jasné, že se Rusové chystají k útoku na Ukrajinu 24. srpna," uvedlo středisko.

Ukrajina získala nezávislost s rozpadem Sovětského svazu, vyhlásil ji Nejvyšší sovět Ukrajiny 24. srpna 1991, platnost rozhodnutí později potvrdili obyvatelé v referendu. Letos 24. února na zemi zaútočila ze tří směrů ruská invazní vojska, která se zprvu snažila dobýt také Kyjev, odkud se však později stáhla. Moskva následně zaměřila svou vojenskou agresi na východ a jih Ukrajiny.